Hem ağrı, hem de estetik kaygılara yol açan akne ve akne izlerinin tedavisi mümkündür. Bu metinde akne nedir ve neden oluşur ve nasıl tedavi edilir sorularına cevap verdik.

Akne Nedir?

Cildinizde, yağ, bakteri, ölü deri hücreleri ve kir tarafından tıkanabilen gözenekler vardır. Bu gözenekler tıkandığında sivilceler ortaya çıkar. Cildiniz bu durumdan defalarca etkilenirse akne meydana gelir.

Akne,  en yaygın cilt rahatsızlıklarındandır. Ağrılı olabilmesinin yanı sıra psikolojik sıkıntılara da neden olabilir.Yüzünüzde ortaya çıkan sivilce özgüveninizi etkileyebilir ve zamanla kalıcı fiziksel izlere neden olabilir.

Akne ;

 • Yüksek yaygınlığa sahip hastalıktır,Kişilerin  %80 ve 90%’ı yaşam boyunca bunu yaşar.
 • 12-18 yaş arası hastalardaki sıklığğı %70 in üzerindedir.
 • Androjen fazlalığı neden olur.
 • Çeşitli tetikleyicilerin etkisi vardır.
 • Çeşitli tipte polimorfik cilt lezyonu ile karakterize olur.
 • Yaşam kalitesini azaltan psikolojik ve sosyal sonuçlar ortaya çıkabilir.

Akne için hem aktif dönemde akne şiddetini azaltan hem de izleri gideren birçok etkili tedavi vardır.

Akne Neden Oluşur?

Akne, cildinizin gözenekleri yağ, ölü deri veya bakteri ile tıkandığında ortaya çıkar. Cildinizin her gözeneği bir foliküle açılan bir deliktir. Folikül, bir saç ve yağ bezinden oluşur. Yağ bezi salgıladığı sebum (yağ)ile  cildinizin yağlı ve yumuşak kalmasını sağlar.

Bu aşamadaki bir veya daha fazla sorun sivilceye neden olabilir. Şu durumlarda ortaya çıkabilir:

 • foliküllerin çok fazla yağ üretmesi
 • gözeneklerde ölü deri hücreleri birikmesi
 • gözeneklerde bakteri birikmesi

Bu sorunlar sivilcelerin gelişmesine katkıda bulunur. Sivilce, bu gözeneklerin içinde bakterilerin çoğalması ve yağın dışarı çıkamamasına bağlı meydana gelir.

Sivilceye neyin katkıda bulunduğuna dair efsaneler oldukça yaygındır. Akne gelişimi için belirli risk faktörleri vardır;

 • ergenlik veya hamileliğin neden olduğu hormonal değişiklikler
 • belirli doğum kontrol hapları veya kortikosteroid gibi ilaçlar
 • ekmek ve cips gibi rafine şeker veya karbonhidrat bakımından zengin beslenme düzeni
 • aknesi olan ebeveynlere sahip olmak

İnsanlar ergenlik döneminde sivilce geliştirme riski altındadır. Bu süre zarfında vücudunuz hormonal değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler, yağ üretimini artırarak akne gelişimine yol açar. Yetişkinlerde genellikle sayısı azalır ancak iz kalmış olma ihtimali yüksektir.

Akne Tedavisi Nedir? Hangi Yöntemleri Kullanıyoruz?

Akne tedavisinde doktor kontrolü oldukça önemlidir. Bu sayede sizin için en uygun tedavi yönteminin hangisi olduğunu anlayabilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Akne tedavisi, sivilcelerin aktif olduğu dönemde şiddetini azaltmak için de sivilcelerin bıraktığı izleri gidermek için de tercih edilebilir. Sizin için EstElite’de uyguladığımız aktif akne ve akne izleri tedavilerinden bahsettik.

Aktif Akneler için Tedavilerimiz

Aktif akne, yetişkinlerin %80’inden fazlasını etkileyen ve özellikle gençlerde görülen iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. En sık yüz, göğüs, sırt ve boyunda görülür. Tedavi edilmezse, genellikle sivilce izi olarak bilinen kalıcı hasarlı cilde neden olabilir ve bu sebeple müdahale edilmesi önemlidir.

Prx-t33 ile Akne Tedavisi

Prx-t33, ğnesiz mezoterapi olarak da adlandırılır PRX – T33, herhangi bir enjeksiyona  yapılmadan gerek duymadan yüz, boyun ve dekolte için geliştirilen  bir cilt revitalizasyon (tekrar canlandırma) tekniğidir. Formülündeki, kimyasal peeling uygulamasında kullanılanTCA(trikloroasetik asit), hidrojen peroksit(H2O2) ve kojik asit bulunur ancak kombinasyonun özelliğinden dolayı  ciltte herhangi bir soyulma, kızarıklık ve kabuklanma yaratmadığı için kişinin sosyal hayatını etkilemeden uygulanabilme avantajına sahiptir.

Cilt altına hızla enjeksiyonsuz inebilen TCA, dermiş tabakasında genç fibroblastların gelişimi ve aktivitesini artırır büyüme faktörlerinin salınmasını sağlar. Bu uygulamada soyulma kabuklanma ve frosting denilen beyazlaşma olmaz. Ürün kendi kendine cilt altında su üretir.Yeni kollajen üretimini (Neocollagenesis) uyararak cilt onarımı, yenileme ve yapılandırma etkisini cildi soymadan ve lekelenmesini önleyerek yapar. Aktif akne.akne izleri,siyah nolta ve genişlemiş gözenek tedavisinde kullanılabilir.Uygulama aralıkları ve seans sayısına Doktorularımız ile yapılacak değerlendirmeler sonucunda karar verilir.

Acnelan ile Akne Tedavisi

Aknelan Maske uygulaması , Sivilce belirtilerinin ve tekrarının etkin, rahat ve hızlı kontrolü için tasarlanmış topikal bir tedavi sistemidir.

 • Formülün çekirdeğini yenilikçi m.acne kompleks oluşturur.
 • Bu sistemde sivilceye neden olan birçok faktöre yönelik etken maddeler birleştirilmiştir..
 • Akneye yatkın ve seboreik ciltlerin derinlemesine arınması ve yenilenmesi sağlanır.

Acnelan Tedavisinin Avantajları

 • Sivilce sebeplerinin ve belirtilerinin kontrolünün sağlanması,
 • Sivilceleri ilk seanstan itibaren giderebilmesi ve devamının önlenmesi,
 • Tıkanık gözenekleri derinlemesine temizler, pürüzleri giderir ve cilt dokusunu iyileştirir.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulamanın ilk günü duş almayın,
 • Uygulamadan sonra önerdiğimiz bakımlar haricinde herhangi bir kozmetik krem/losyon veya işlem uygulamayın,
 • Uygulama sonrası soyulmaya başlayan deriyi kesinlikle elle koparmayın, ovalamayın, keselemeyin, kendiliğinden dökülmesini bekleyin,
 • Uygulama sonrası ciltte güneş hassasiyeti olacaktır dolayısıyla belirleyeceğimiz süre boyunca SPF 50+ güneş kremi kullanın. Solaryuma girilmez ve uzun süre güneşe çıkılmaz. Dolgu maddeleri implantasyonu ve dövme yaptırmak için tedaviden sonra en az bir hafta beklenmesi gerekir.
 • AkneTedaviden önceki üç hafta başka profesyonel peeling tedavileri uygulanmaz (dermoabrasyon, mikrodermoabrasyon, ultrasonlu peeling vs.)
 • Tedaviden önceki beş gün boyunca, hasta, tahriş edici veya aşındırıcı madde kullanmamalıdır; tedavi edilecek alanın boyanması, ağartılması, tüylerinin alınması veya tıraşlanması tavsiye edilmemektedir. Erkekler için, en az 24 saat tavsiye edilmektedir.

Kaç seans yapılmalıdır?

Tedavi 3 seanstan oluşmaktadır. İnatçı akneler için 5-6 seans yapılabilir. Seanslar arasında 15 ile 21 gün aralık idealdir.

Acnelan tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Hastaların ciltleri birkaç gün içinde soyulmaya başlar. Tedavi sonrasında beklenen cilt soyulmasıdır bu da tedavinin yeni deri oluşumu için beklenen etkidir. Bu dönemde ve nemlendiriciler ve ev bakım ürünleri kullanılır ve güneşten korunursa  hiçbir sorun yaşamadan seanslar başarıyla ilerleyecektir. Yağsız makyaj malzemelerinin kullanımı akneleri kontrol etmeye yardımcı olacak faktörlerden biridir. Egzersiz yapmak, iyi uyumak, sağlıklı beslenmek, yağlı ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak akne ile mücadeleyi olumlu yönde etkilemektedir. Uygulanan acnelan pack yanı sıra evde kullanılacak arındırıcı köpük, cildin günlük temizliği için bir köpük, saf yenileme maskesi, temizleme maskesi gibi desteklerle sorunu çözmek kolaylaşmaktadır.

Bu tedavi, cilt dokusunu iyileştirirken derin kirleri temizleyerek gözenekleri açar. 2-3 haftada bir gerçekleştirilen seanslar yaklaşık 30 dakika sürer ve yalnızca kızarıklık ve sıcaklık hissi gibi minimal yan etkiler gelişir.

Kimyasal Peeling ile Akne Tedavisi

Kimyasal peeling, hafif aknesi olan kişilerde cildin görünümünü iyileştirebilir. Kimyasal peeling sırasında doktorunuz cildinize hafif bir kimyasal solüsyon uygular. Bu çözüm, gözeneklerin açılmasına ve ölü deri hücrelerinin, beyaz noktaların ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur.

Akne  İzleri İçin Tedavilerimiz

Aktif akneler yeterince sinir bozucudur ancak aknenin geride bırakabileceği izler insanı çileden çıkarabilir. İyi haber şu ki sivilce izleri tedavisi mümkündür ve farklı cilt tipleri için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Fraksiyonel Lazer ile Akne İzi Tedavisi

Sivilce izleri için fraksiyonel lazer tedavisi, yara dokusunu parçalamak için ışığı cildinizin üst katmanlarına odaklar. Aynı zamanda tedavi, yeni, sağlıklı cilt hücrelerini büyümeye ve yara dokusunu değiştirmeye teşvik eder. Lazer sonucu akne izleri tamamen kaybolmayabilir ancak hafifler ve ağrısı azalır.

Akne izleri için lazer tedavisinin sizin için iyi bir eylem olup olmadığını yalnızca Doktorunuz söyleyebilir ve bu sebeple akne tedavisini iyi bir klinikte gerçekleştirmeniz önemlidir.

Fraksiyonel lazer tedavisinin etkileri 7-10 gün içerisinde ortaya çıkar ve kalıcıdır.

Baby Face Thulium Lazer ile Akne İzi Tedavisi

Thulium lazerin amacı insan vücudunda bulunan ve ‘makrofaj’ olarak adlandırılan tedavi edici hücreleri cilde kontrollü ve hafif zarar vererek sorunlu bölgeye getirmektir. Böylece işlem cildin kendini onarmasına ve yenilemesine olanak sağlar.

Yara izlerinin yeri ve genişliği ile cilt altı tabakalarındaki derinliği tedavi süresini belirleyen en önemli faktörlerdir. Thulium Lazer ilk seansta bile başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak izlerin beklenen düzeyde giderilmesi, izlerin yapısal özelliklerine ve hastaya göre değişiklik gösterebilir.

Altın İğne ile Akne İzi Tedavisi

İğneli radyofrekans tekniğinde kullanılan altın iğneler ile akne izlerinin giderilmesi için cildinizin altındaki mikro seviyeye radyo frekans enerjileri uygulanır. Akne izlerinin bulunduğu bölgenin genişliği ve şiddetine bağlı olarak 3 ila 6 seansta akne tedavisi tamamlanır, bu seanslar 30-60 dakika sürer ve ağrı hissi minimaldir. 3-4 ayda bir gerçekleştirilen altın iğne ile akne tedavisinden maksimum fayda elde edilir.

PRP ile Akne İzi Tedavisi

PRP enjeksiyonları, büyüme faktörleri, mezenkimal kök hücreler ve sitokinler açısından zengindir. Bu biyolojik materyaller, vücuttaki konumlarından bağımsız olarak hasar görmüş veya kaybolan dokuları iyileştirmek ve onarmak için bir öncü görevi görür. PRP enjeksiyonları deri altına enjekte edildiğinde akne izlerinin giderilmesini sağlar.

İşlemden yaklaşık 2 ay sonra akne izi tedavisinin etkileri fark edilir ve PRP, birkaç seanstan oluştuğunda daha çok etkilidir.

Kollajen Enjeksiyonu ile Akne İzi Tedavisi

Akne izlerinin tedavisi için kollajen enjeksiyonu da etkili bir yöntemdir. Tedavi bölgesinin dolgunlaşması ve yumuşamasını sağlayarak etki eder. Kollajen enjeksiyonu sonrası akne izleri 6 ila 18 ay boyunca kaybolur. Etki süresi kişisel faktörlere ve tedavinin kaç kez alındığına bağlı değişir. Kollajen enjeksiyonunun sayısı arttıkça etki süresi de uzar. Bu tedavi yöntemi, az sayıda ve hafif izi olanlarda daha etkilidir.

EstElite, deneyimli ekibiyle hem aktif akne tedavisi hem de akne izi tedavisinde hastaların detaylı bir şekilde muayene edilmesi sayesinde uygun tedavi yönteminin bulunması ve uygulanmasını sağlar. Bu sayede EstElite’ye gelen hastalar ihtiyaç duydukları ve en yüksek etkiyi kazanacakları tedaviyi alırlar.