Cilt Gözenekleri Nasıl Oluşur?

Her insanda bulunan cilt gözenekleri, kimilerinde daha geniş açılara dönüştüğü için cilt sorunu olabilir. Gözeneklerin belirgin halde olması ve gözenekleri yağ, toz gibi etmenlerin yerleşmesiyle iltihap, sivilce ya da yara gibi minik oluşumlara neden olabilir. Estetik açıdan da kişiyi rahatsız etmemesi için tedavi edilir.

Cildin içindeki gözeneklerin büyümesi, siyah noktalı ve yağlı görünümünün tümü cildin içindeki yağ bezlerinin aktivitesi ile ilgilidir. Genetik özelliklere dayanan bazı ciltlerde, daha aktif yağ bezleri bulunur. Cildin yapısı, gözeneklerin oluşumunu etkileyen önemli unsurlardandır. Yağlı ciltlerde özellikle görülen bu gözenekler, cilt bakımı için kullanılan çeşitli yağlarla daha çok genişler.

Gözeneklere sahip bir cildin görünümü de nokta nokta ve pürüzlü olduğu için  gözenekleri küçültme işlemleri uygulanır. Cilt sıkılaştırıcı ürünler, gözenek yapısına bağlı olarak etkili çözümler sunabilir. Doğal ürünler, kremler veya besinler gözeneklerin sıkılaşması için uygulanan tonikler gibi pek çok uygulama yapılabilir. Fakat büyük gözeneklerde ve kesin çözüm isteyen durumlarda, Büyük gözenekleri en aza indirmek için Cilt yenileyici  lazer sistemleri ,kimyasal peeling, İğneli Radyofrekans ,Dermapen gibi yöntemler kullanılır.

Bu uygulamalar aynı zamanda cilt yüzeyini de sıkılaştırır,pürüzlü görünümleri düzeltir.

Tüm sistemlerde temel etki mekanizması kollajen stimülasyonu olup etkinin tam olarak görülmesi 12-16 hafta kadar sürer.

 

Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma Kimlere Yapılabilir?

Cilt gözeneklerinden rahatsız olan kadın veya erkek tüm danışanlara uygulanabilir. Cilt gözenekleri sıkılaştırma yöntemleri, uygulanacak cilt yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Gözeneklerin miktarı, büyüklükleri ve hangi bölgede daha yoğun olduklarıyla alakalı, uygulama yöntemi belirlenir.

 

Gözenek Sıkıştırmada kullanılan Lazer Sistemleri Nasıl Etki Eder?

Thulium lazer  ya da Q-switch Nd;yag lazer tedavisi ile gözenekleri kalıcı sıkılaştırmak mümkündür.
Lazerle ciltteki elastik ve kollajen liflerde ani bir kısalma ve ciltte sıkılaşma oluşur. Cilt altı bağ dokusunda yeniden yapılanma sayesinde de cilt daha sıkı bir görünüm kazanır.

Thulium Lazer uygulaması 20 günde bir 3-4 seans yapılır.
Spektra Q switch Nd: yag lazer ise  6 seans uygulanır, seanlar 1- 2 haftada birdir.

Thulium lazer ile işlem sonrasında 3-4 gün sürecel hafif kızarıklık veya pembelik görülür. Aynı zamanda cilt yenilenmesi de uygulanmış olur.

Gözenek sıkılaştırma tedavisi ve leke tedavilerinde kullanılan etkili çözümlerden biri Nd: yag lazer sistemidir. Teknolojik cihazın avantajı, Spectra Peel özelliğinin bulunması ve cilt gözeneklerine doğrudan etki ederek, sıkılaştırmasıdır.

Spectra Peel ise;uygulamasında ,

Gözenekli cilde öncelikle karbon maske yapılır. Maske, lazer ile kaldırılarak cilde peeling yapılmasını sağlar. Karbon bazlı ısı oluşturma yöntemiyle, foto akustik etki sağlanır.

Tıkanmış gözenekler bu etkiyle açılır, temizlenir.Kolajen sentezi oluşturulur, yağ dokuları ve üretimi dengelenir.Geniş gözenekler sıkılaştırılır ve cilt yapısının yenilenmesini, yapılanmasını sağlar.Ağrısız  ve her mevsimde yapılabilen bir uygulamadır. Ortalama 5-6 seans uygulanır ve her seans arasında 10- 15 gün aralık bırakılır.

 

Spectra Peel uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • Cilt gözeneklerini açarken temizle ve sıkılaştırılmasını sağlar.
  • Gözeneklere etki eden uygulama aynı zamanda cilt yapısının yenilenmesini ve ciltteki ton farklılıklarının giderilmesini sağlar.
  • Kırışıklıklar, yıpranmış ve yorgunluk izleri giderilir.
  • Sivilcelerin de azalmasını sağlarken, ciltteki yağ dengesinin düzenlenmesini sağlar.
  • Herkese ve her cilt tipine uygulanabilir bir yöntemdir
  • Kısa sürede hızlı, olumlu ve etkili sonuçlar verir.
  • Cilt yüzeyinde döküntü, kabuklanma oluşturmaz.

Spektra lazer işlemden  sonrasında bir reaksiyon gerçekleşmez kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. Bu tedavi ile  cildin bakımlı ve güzel gözükmesi amaçlanır.