Cilt lekeleri ciltteki koyu renk değişimlerine verilen isimdir. Bu lekeler zamanla oluşabildiği gibi doğuştan da gelebilmektedir. Cilt lekelerinin oluşumunda cilde rengi veren melatonin yoğunluğunun bozulması etkilidir. Zamanla oluşan cilt lekelerinin önemli nedenlerinden birisi güneş ışınlarının zararlı etkileridir. Buna ek olarak yaşlılık, hamilelik sonrası, sivilce izlerinden kaynaklanan deri hasarı sonrası gelişen deri tümörü şeklinde lekeler meydan gelmektedir.

Cilt lekelerinin nedenlerine bağlı olarak geliştirilen birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden lekenin ortaya çıkış sebebi değerlendirilerek tedaviye uygun olanı seçilmelidir. Aksi durumda etki göstermeyecek ve leke tedavisinde çaba boşa gidecektir. Mezoterapi yöntemi ile leke giderme oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Başarılı sonuçlar sağlamasının yanı sıra güvenli bir yöntemdir.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi lekelerin giderilmesinde etkili etken maddelerin epidermis tabakasının hemen altın mikro enjeksiyon yapılması ile uygulanan bir yöntemdir. Uygulanan enjeksiyonlar cildin kolajen ve elastin yapısını harekete geçiren ve uyaran karışımlardır. Sıkılaşma, toparlama, yenileme ve tedavi amaçlı kullanılan vitamin ve aminoasit içerikli karışımlar uygulanmaktadır. Vücudun değişik bölgelerine rahatlıkla uygulanabilir bir yöntemdir. Uygulandığı bölgeye göre uygulama prosedürleri değişiklik göstermektedir.

Mezoterapi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Mezoterapi uygulamalarında ortalama olarak 6-10 seans arası uygulama yapılmaktadır. Seanslar arası 15 gün ortalama bekleme süresi uygulanmaktadır. Ancak uygulanan bölge, leke derinliği ve yoğunluğu gibi parametreleri etkisi ile seans miktarı ve süreleri uzman doktorlar tarafından değişiklik yapılabilmektedir. Seans aralıkları sık haftada bir olarak başlar ve uygulamaya göre 3 ay kadar uzayacak şekilde artarak devam eder. Mezoterapi tedavisi sayesinde lekelerde önemli ölçüde azalma ve kaybolma beklenir ve gözlemlenir.

Hangi Durumlarda Mezoterapi Uygulanmaz veya Uygulanması Sakıncalıdır?

Mezoterapinin bazı durumlarda uygulanması sakıncalı bulunmaktadır. Riski aza indirmek ve ortadan kaldırmak için şu şartlarda mezoterapi uygulanmaz;

  • Hamile ve emziren kadınlara,
  • Felç (inme) hikayesi olanlara,
  • Şeker hastası (diabetes mellitus) olanlara,
  • Tüm kanser hastalarına,
  • Kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlara,
  • Ürtiker hastalarına,
  • Birden fazla ilaç kullanan kalp hastalarına ve
  • Mezoterapide kullanılacak ilaçlara alerjik reaksiyon gösterme riski bulunan kişilere mezoterapi uygulamalarının yapılması sakıncalıdır.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Yüz Güldürücü Sonuçlar Veriyor

Mezoterapi ile leke tedavisi uygulamasının temel prensibi lekeli cilt bölgesine az ve sık dozlarda leke azaltıcı etki gösteren etken maddelerin enjekte edilmesi yöntemidir. Lekelerin koyu rengini açması ve hasarı onarması için cildin ihtiyaç duyduğu etken maddeler enjekte edilmektedir. Bu maddeler lekeli bölgede hasarın onarılmasını tetikler ve lekeli bölgenin renginin açılmasını sağlayarak lekelerin görünürlüğünün kaybolmasını sağlar. Mezoterapi ile leke tedavisi işlemi ile beraber devam ürünlerinin kullanılması amaçlanan etkinin elde edilmesini sağlamaktadır.

Mezoterapi leke tedavisi, hafta ya da iki haftada bir sıklıkla uygulanmaya başlanmaktadır. Derinin 4-6 mm altına enjekte edilen etken maddeler sayesinde onarım tetiklenerek lekelerin renginde hızlı bir şekilde açılma beklenmektedir. Toplamda 6-10 seans arası gerçekleştirilen uygulamalar lekelerin kalıcı olarak tedavi edilmesini sağlayabilmektedir. Mezoterapi lazer yöntemleri gibi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanıldığında daha hızlı sonuç alınabilmektedir. Birden fazla leke tedavi yönteminin beraber uygulanacağı durumlarda mezoterapinin seans sayısı ve seans sıklığı doktorlar tarafından değiştirilebilmektedir.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ciltte oluşan lekelerin önemli nedenlerinden birisi olan güneş kaynaklı UV ışınlarına karşı mezoterapi sonrası korunması gerekmektedir. Bu nedenle etkili güneş kremlerinin tercih edilmesi ve kullanım sıklığının arttırılması gerekmektedir. Yaz aylarında olduğu gibi UV ışınları kışında cildi etkilediği için kış aylarında da korumaya özen gösterilmeli ve güneş kremlerinin kullanımına devam edilmelidir. Siz de mezoterapi ile leke tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bize ulaşabilir ve kısa süre içerisinde randevu alarak leke tedavinize başlayabilirsiniz.