25 yaşından sonra başlayan akne ,geç başlangıçlı akne olarak kabul edilir. Özellike Orta yaşlı kadınlarda ,uzun süreli kozmetik kullanımına bağlı özel bir akne formu gelişebilir..Kapalı  komedonlar ile karakterizedir.Cilt güzellik işlemleri sonucu derin yerleşimli nodül de olabilir. Akne lezyonlarının ve skarlarını kapatmak amcıyla kullanılan fondöten ve pudra gibi oklusiv makyaj ürünleri de buna neden olabilir.

Eskiden kozmetik akne daha sık görüşürken ,günümüzde kozmetik firmalarının ,akne oluşturma potansiyeli daha fazla olan hammaddeleri formulasyonlarından çıkarmalarından ve akneye yatkın deriler için yağsız ürün geliştirmeleri sonucu azalmıştır.

Yağsız Kozmetik; vazelin,lanolin,isopropil alkol,oleik asit,stearik asit içermeyen veya çok az içeren ürünleri ifade eder.

Akneye yatkın cilt yapısına sahip kişilerde yağsız ve su bazlı ürün kullanımı önerilir.Ancak komedojenik etkinin değerlendirilmesi zor ve karmaşık  bir süreçtir ,bu yüzden bu tip bir ürün kullanımında bile akne oluşabilir.