Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Hyaluronik asit ile uygulanan dolgu işlemleri arasında yer alan elmacık kemiği ve yanak dolgusu; kadınlar içerisinde sıklıkla tercih edilen işlemler içerisinde kendine yer bulmaktadır. İlerlemekte olan yaş ile beraber elmacık kemikleri ile yanaklarda meydana gelebilecek çöküntüler ve sarkmalar yapılacak olan dolgu işlemi ile beraber giderilir. Böylece yüz tekrardan genç ve orantılı bir görünüme kavuşmaktadır. Hyaluronik asit genel olarak vücutta zaten hali hazırda var olan ve alerjik riskleri barındırmayan bir asit olarak bilinmektedir. Ciltte meydana gelen çizgilerin yok edilmesi ve cilde tekrardan hacim kazandırılması adına kullanılmaktadır. Elmacık kemiğinde var olan dolgunluk, genç görünüm için yüzde var olan en önemli parçadır. Deneyimli kişilerin yapmış olacağı dolgu işlemi ile beraber hem doğal hem de estetik anlamda istenilen mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Dolgu işlemini yapacak olan hekimin sahip olduğu anatomi bilgisi, dolgu gereksinimi iyi bilmesi ve estetik algısı; sonuca direkt olarak etki edecek faktörlerdir. Yapılacak işlemler ile beraber yalnızca dakikalar içerisinde kişi birkaç sene öncesindeki gibi dolgun, genç ve çok daha güzel bir görüntüye erişmiş olmaktadır. Üstelik dolgunun etkisi uzun süreler boyunca kalıcı olacaktır.

Yapılacak dolgu işleminde hyaluronik asit cildin alt tabakasına dikkatlice enjekte edilmektedir. kimi zaman kalsiyum içerikli kollajen üretimini uyaracak radiesse gibi  uzun süre etkili kalıcı dolgular da uygulanabilmektedir. Lokal anestezi etkisine sahip olan kremlerin kullanılması, işlemin yapılması esnasında kişinin acı hissetmemesi adına yeterli olmaktadır. Yanaklarda ve elmacık kemiğinde var olan hacim kaybının miktarına göre değişmekte olan dolgu uygulaması, yapıldığı an etkisini göstermeye başlamaktadır. Bölge hacim kazanırken aynı zamanda toparlanır ve gerginleşir. İşlemin sonrasında ufak oranlarda şişme ve kızarıklık meydana gelse de bu durum günlük yaşama devam etmeyi etkileyecek düzeyde olmamaktadır. Dolgu işleminin sonrasında 1 ya da 2 gün geçmesi ile beraber de var olan izler yok olacaktır. 1 hafta geçtikten sonra ise doktor kontrolü ile sonuç incelenecektir. 10 ila 15 günün sonucunda artık cilt tamamen oturacak ve dolgu da etkisini tam anlamıyla gösterecektir.

Yaşın ilerlemeye başlaması ile beraber yanak kısmında ortaya çıkan ince çizgiler, elmacık kemiğinde meydana gelen hacim kayıpları genel itibari ile kişinin yüzünü sönük ve orantısız bir hale getirmektedir. Enjeksiyon işleminin yapılması ile beraber yüz orantılı görünüme ulaşırken aynı zamanda çizgiler de ortadan kaldırılmış olunur.

Elmacık Kemiği Dolgusu İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Zamanla orta yüz bölgesinin yukarı bakan konveks  ‘V’ görüntüsü değişir ve konkav ,ağağı bakan ‘V’ halini alır. Deri elastikiyetinde azalma, yağ pedlerinin erimesi ve yer çekimi etkisi ile aşağı kayması ile elmacık ve orta yüz hacmi azalır. Yapılacak dolgu uygulamaları ile bu kayıplar eski haline getirilebilir.

Hızlı uygulanış, hızlı sonuç ve hemen sosyal hayata dönüş bu uygulamanın avantajlarındandır.

Orta yüz ve elmacık bölgesinde hacim kaybı olan yüzlerde, göz altı, burun kenarı çizgileri için müdahalede bulunmadan önce, bu bölgenin tedavi edilmesi gereklidir.

Göz altı, burun kenarı, çene hattı gibi bölgeleri destekleyen bölge olması nedeni ile elmacık bölgesi anahtar bir rol oynamaktadır.

Elmacık bölgesi derin volüm kaybının olduğu bir alandır ve ideal şekilde daha fazla yapısal destek sağlayan kalın  dolgu ürünleri ile tedavisi gereklidir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Elmacık kemiğine yapılacak dolgu 15-20 dakika içinde tamamlanmaktadır. Bu aşamada uygulamanın yapılacağı bölgenin genişliği süreyi belirlemektedir. Yanak ve elmacık kemiğinin yanı sıra tüm yüze, alın ve şakağa, dudak ve ağız kenarlarına, göz bölgesine de uygulama yapılmak istenirse süre artacaktır. Dolgu işleminin yanı sıra istenirse lazer, PRP ve botoks gibi ek uygulamalar da yapılabilir. Böylece cilt desteklenecek ve etki de artacaktır.

Elmacık Kemiği Dolgusu İşlem Sonrası Süreç

Yanak ve elmacık kemiği için yapılacak dolgu 9 ay ile 18 ay arası etkisini koruyabilmektedir. Dolgunun etkisinin azaldığı durumlarda işlem istenirse tekrar edilebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmayan dolgu işleminde hacim kaybının ortaya çıkması ile ortaya çıkan sorunun giderilmesi ve yüzün eski haline giderilmesi için hyaluronik asit dolgu yöntemlerden rahatlıkla faydalanılabilmektedir. Gerçekleştirilecek işlemi alanında uzman kişilerin yapması, istenilen doğal görüntüye ulaşılabilmesi adına son derece önemli olmaktadır.

Elmacık kemiği dolgusu hakkında daha fazla bilgi almak için siz de hemen bizimle iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.