Yaralanmalardan, aknelerden veya ameliyattan kaynaklanan skarlar kalıcıdır. Bazı kişilerde yara izleri o kişilere kozmetik nedenlerle rahatsızlık verebilir. İyileşme sürelerinin uzun olduğu cerrahilere ve var olan skarları yok etmekte pek etkili olmayan kremlere alternatif olarak gelen skar tedavi yöntemleriyle güvenliğinizi riske atmaz ve etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Skar Nedir?

Skarlar (yara izleri), vücudun iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Deri ve diğer dokulardaki biyolojik yara onarım sürecinden bir yara izi oluşur. Çok küçük olanlar dışındaki çoğu yara, bir dereceye kadar skar ile sonuçlanır.

Yara izleri kazalardan, hastalıklardan, sivilce gibi cilt rahatsızlıklarından veya ameliyatlardan kaynaklanabilir.

Skarlar Neden Oluşur?

Dermis hasar gördüğünde skar meydana gelir. Vücut, hasarı onarmak için yeni kolajen lifleri (vücutta doğal olarak oluşan bir protein) oluşturur ve bu da bir skara neden olur. Skar dokusu, normal dokudan farklı renk ve yapıdadır. Yara tamamen iyileştikten sonra bile skarlar mevcut olmaya devam edebilir.

Farklı yara izleri var. Çoğu yara izi düz ve soluktur. Ancak vücudun çok fazla kolajen ürettiği durumlarda yara izleri oluşabilir. Bazı izler çökük veya çukurlu bir görünüme sahip olabilir. Bu tür bir skar, cildi destekleyen alttaki yapılar (örneğin, yağ veya kas) kaybolduğunda ortaya çıkar. Cerrahi izler, bazı sivilcelerden kaynaklanan izler gibi böyle bir görünüme sahiptir.

Yara izleri ayrıca gergin deri olarak da görünebilir. Bu tür izler, cilt hızlı bir şekilde gerildiğinde (örneğin büyüme ataklarında veya hamilelik sırasında) ortaya çıkar. Ek olarak, iyileşme sürecinde cilt gergin olduğunda (örneğin bir eklem yakınında) bu tür bir skar oluşabilir.

Skarların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skarlar tamamen giderilemese de görünümleri bir dereceye kadar iyileştirilebilir. Son yıllarda skar tedavisinde umut veren gelişmeler yaşanmıştır. Fraksiyonel lazer, altın iğne ve plazma yöntemleri, skar tedavisinde işe yaraması ve oldukça güvenli olmasıyla öne çıkar. EstElite’de gerçekleştirdiğimiz bu tedavi yöntemlerine daha yakından bakalım.

Fraksiyonel Lazer ile Skar Tedavisi

Fraksiyonel lazer, doktorlar tarafından sivilce izlerinin, derin kırışıklıkların ve diğer cilt düzensizliklerinin görünümünü azaltmak için kullanılan bir cilt tedavisi türüdür. Skar tedavisi için özel olarak geliştirilmiş lazerin kullanıldığı, invaziv olmayan bir işlemdir.

Fraksiyonel lazer seansları kısadır ve oldukça basittir. İşlemden yaklaşık 30 ila 45 dakika önce tedavi bölgesine lokal anestezik uygulanır. Ardından prosedürün kendisi yalnızca 15-20 dakika sürer. Skarlı dokuya seans boyunca kısa atımlı ışık enerjisi gönderilir ve bu sayede ölü cilt hücreleri yok edilir ve cildin derinliklerine ulaşan çok sayıda mikrotermal bölgenin üretimi harekete geçirilir. Bu sayede vücudunuzun doğal iyileşme sürecini canlandırabilir ve kolajen üretimini artırabilir. Sonuç olarak eski skarlı doku yerine yeni ve sağlıklı bir cilt ile gelir.

Fraksiyonel lazer prosedüründen önce bunları uygulamanızı öneririz;

  • Retinoid içeren ürünler kullanmayın.
  • Lazer tedavisinden 2 hafta önce aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının.
  • İbuprofen, aspirin ve hatta E vitamini gibi ilaçları almayı bırakın çünkü bu uzun süreli pıhtılaşmaya neden olabilir.
  • Fraksiyonel lazer tedavisi için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışın.

Çoğu hasta işlem esnasında minimal ağrı hisseder ve sıklıkla karıncalanmaya benzer hissi tarif eder. İşlemden sonra ise en yaygın görülen yan etkiler, tedavi edilen bölgede biraz kızarıklık ve şişliktir. Bazı hastalar kabuklanma ve rahatsızlık hissi de yaşayabilir.

Altın İğne ile Skar Tedavisi

Fraksiyonel Radyo Frekansı Altın İğne cildinizdeki leke, akne izi ve renk farklılıkları gibi istenmeyen görünümleri en aza indiren oldukça başarılı bir tedavidir.

Altın iğne, mikro iğnelerle kafası ile cildin alt tabakasını uyarır. Uyarılan hücrelerin yenilenme ve onarım süreci için başlar ve böylece cilt kendi kendini yeniler.

Altın iğne özellikle sivilce izlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına, siyah nokta oluşumunun azalmasına neden olur. Bu tedavi, cildin yağlı görünümünü engeller. Sivilce izlerinin derinliğini azaltmak için yapılan tedavi ile yüzeysel olanlar geçebilirken, daha derin izlerde belirgin iyileşme sağlar.

Altın iğne radyofrekans sistemi uygulanmadan önce cilt temizlenir. Uygulama öncesinde ağrıyı azaltmak ve hasta konforunu artırmak için anestezi yapılır. Her hastaya özel altın iğne kapakları bulunmaktadır. Kişiselleştirilmiş kapakları makineye taktıktan ve uygun parametreler ayarlandıktan sonra işlem başlar.

Skarlı bölgelere birden fazla geçiş yapılarak uygulama tamamlanır ve ardından cilt bakım maskeleri uygulanabilir. Bu, tedavinin etkinliğini artırır. İşlem yaklaşık 30-40 dakika sürer. İşlem sonunda hafif kızarıklık ve ciltte kabuklanma olabilir. İşlemden sonraki gün banyo yapmamanız, yüzmemeniz veya güneşlenmemeniz tavsiye edilir.

PRP ile Skar Tedavisi

PRP olarak da bilinen plazma tedavisi, cilt dokusunu iyileştirerek skarları yok eder. PRP enjeksiyonları ile skar tedavisi, fibroblast adı verilen bağ dokusu hücrelerini ve keratinosit adı verilen epidermal hücreleri uyararak izleri en aza indirir veya ortadan kaldırır. Ciltle ilgili bu hücreler daha fazla üretildiğinde yeni kolajen oluşur.

PRP tedavisi kendi kanınızdan bir numune alınmasıyla başlanır. Toplanan kan, santrifüj adı verilen bir laboratuvar ekipmanında çok yüksek hızlarda döndürülür. Bu, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini plazmadan çıkarmak için yapılır. Geriye kalan, yüksek miktarda faydalı büyüme faktörleri içeren bir karışımdır. Özel hazırlanmış karışım daha sonra istenmeyen yara dokunuzun bulunduğu bölgeye enjekte edilir. İşlem boyunca acı hissetmemeniz için tedavi bölgesine lokal anestezi uygulanır.

Çoğu hasta, skar tedavisi tamamlandıktan sonra normal rutinlerine geri dönebilir. Minimum rahatsızlık hissederseniz, tedavi edilen bölgeye buz uygulamanız veya ağrı kesiciler kullanmanız tavsiye edilebilir.

Plazma Enerjisi İle Skar Tedavisi

Plazma enerjisi , çeşitli cilt lezyonlarının tedavisi, ameliyatsız doku sıkılaşması, derin çizgi ve kırışıklıkların azaltılması için kullanılan İtalyan teknolojisi ile geliştirilen yeni nesil bir cihazdır. Plazma aslında maddenin dördüncü halidir.

Uygulandığı bölgede ortamda gaz halinde bulunan azot ve su buharını yüksek enerji ile plazma haline dönüştürerek etki eder.Uygulama alanı dışında çevre dokulara zarar verici ısı aktarımı olmadan uygulama bölgesine küçük bir elektrik ark oluşturulur.

Uygulamadaenerji  cilde direk girmez veya cilde zarar vermez, aslında ciltteki liflerin kasılmasını ve sıkılaşmasını uyarmak için cildin hemen üzerinde hareket eder – bu da cilt sıkılaştırma etkisine neden olarak fazla cildi azaltır.

Normalde 6 – 8 haftada bir 3 – 4 seansta uygulama yapılır

Plazma enerjisi ile göz kapağı düşüklüğü,ince çizgi,gevşek deri bölgelerinin toparlanması, iyi huylu ben alımı, akne izi , çatlak deri tedavileri yapılabilir.Skar dokusunuda küçültücü ve ortadan kaldırıcı etkisi vardır.Tek başına veya diğer tedaviler ile kombin kullanılır.

Tedaviden önce,topikal anestezi uygulaması yapılır.İşlemden sonra tedavi edilen bölgede küçük siyah nokta gibi kabuklanmalar,hafif şişlik ve ciltte gerginlik olabilir.Bölgeye bir süre su teması,tahriş edici uygulamalar yapılmaması önemlidir. Doktorunuzun önereceği ürün ve güneş koruyucular uygulama alanının üzerine kullanılabilir.

EstElite, skar tedavisinde hastanın istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur. Bu sebeple her işlemden önce hastanın doktorunuz tarafından tedavi için uygunluğunun test edilmesi ve tedavi sonra yan etkilerin izlemi, EstElite için önemlidir.