Mezoterapi, vücutta lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar ile ağrı veya hastalıkları kontrol eden veya tedavi eden tıbbi bir uygulamadır. Mezolifting, cilde canlılık ve parlaklık kazandıran bir işlemdir. İşlemle birlikte elastin ve kollajen sentezi aktive olur, böylece cilt sıkılaşır, gerilir ve toparlanır. Cilde uygulanan kozmetik kremler cilt bariyerini geçemediği için cildin alt katmanlarını etkileyemez. Ancak mezolifting işlemi sayesinde ilaçlar cildin alt katmanlarını etkiler. Böylece istenilen etki anında gözlemlenir ve etki süresi uzar. Mezolifting, yüz, boyun, dekolte ve el bölgesinin her bölgesine uygulanabilen bir işlemdir.

Piyasadaki ürün çeşitliliği nedeniyle bazı ürünler için 1 seans yeterli olurken, bazı ürünler için 3-4 seans gerekebilir. Mezoterapide bu tür ürünler, cilde dolgunluk veren ve nemi dengeleyen somon, hücre tazeleyici, vitamin ve selenyumdan elde edilen kolajen olarak kullanılmaktadır. Bu metinde mezoliftingin ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl uygulandığı ve risklerinden bahsedeceğiz.

Mezolifting nedir?

Mezolifting veya yüzün mezoterapisi canlandırıcı bir bakımdır. Hyaluronik asit, amino asitler, antioksidanlar, vitaminler ve minerallere dayalı besleyici ve nemlendirici bir karışımın küçük enjeksiyonlarından oluşur. Bu tedavi, cildi nemlendirerek ve içeriden besleyerek cilde parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Cilt daha parlak, sıkı ve elastik hale gelir, böylece dinamik ve genç bir görünüm elde edilir.

Sonuçlar genellikle ilk seanstan itibaren ortaya çıkar, cilt daha yumuşak ve daha esnek hale gelir. Daha dikkat çekici sonuçlar elde etmek için başka seanslar gerekli olacaktır. Hyaluronik asidin nemlendirme gücü sayesinde cilt yavaş yavaş gerilecek ve ışıl ışıl hale gelecektir. Eller seviyesinde cilt incelir ve bu da damarları daha az belirgin hale getirir. Boyun çizgisinde dikey kırışıklıklar azalır.

Mezoliftingde Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Bu tedavideki etken maddeler dehidrasyon sürecini destekler ve yaşlanmayı geciktirici etkide bulunur. Aynı zamanda cildi genç, taze ve nemli tutar. Özellikle aktif bir bileşen olan çözelti, hyaluronik asit, vitaminler, peptidler, koenzimler, yağ asitleri, amino asitler ve büyüme faktörlerini bir arada içerir.

Bu maddelerin varlığı hücrelerin metabolizmasını etkiler ve cildin daha pürüzsüz, daha sıkı ve daha dolgun görünmesini sağlayan hidrojen iyonlarının yenilenmesini ve korunmasını harekete geçirir.

Bir mezoliftingenjeksiyonunda bulunan maddeler şunlardır;

 • Hiyalüronik asit
 • A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri
 • Magnezyum
 • Selenyum
 • Bakır
 • Nükleik asitler
 • Amino asitler
 • Çinko

Cildin ihtiyacı olan yaşlanma karşıtı vitaminler mikro iğneler ile uygulanmaktadır. Bu vitaminler A, D, E, selenyum, ginkgobiloba, hyaluronik asit gibi antioksidanlar ve bazı hücre tazeleyicileridir. Mezolifting, ciltte eksik olan vitaminlerin zamanla yer değiştirmesi sayesinde cildin yenilenmesini ve cildin nem ve elastikiyetinin artmasını sağlar. Cilde faydalı olan ilaçlar sayesinde kısa vadede parlaklık ve canlılık sağlanır, orta ve uzun vadede elastikiyet ve gerginlik sağlanır. Derideki donukluk ve ton farklılıkları zamanla azalır.

Güneşe maruziyetve kolajenmiktarının azalması cildin görünümünü etkiler. Mezolifting işleminde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak doğrudan deri içine ve altına verilir. Mezoterapi ile cilt kısa sürede etkili maddelerden faydalanabilir. Ayrıca ilaçlar çok küçük miktarlarda verildiği için maddelerin yan etki olasılığı çok düşüktür.

Mezolifting, cildi yenileyen, cilt kırışıklıkları ve cilt sarkmaları üzerinde etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir. Mezolifting oldukça etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi yöntemidir. Mezolifting sonrası cilt daha taze ve rahatlamış görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır, kırışıklıklar hafifler ve  cilt parlak bir görünüm kazanır.

Mezolifting Nasıl Uygulanır?

Mezoliftingde uygulama öncesinde cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik kremler sürülerek tedavi bölgesinde ağrı hissi azaltılır. Mezoliftingde hazırlanan karışım çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üzerine verilir.

Mezolifting sonrası cilt daha canlı ve parlak görünür. Mezolifting ilk olarak 1- 4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seanstan sonra 3-6 ayda bir tekrarlanabilir. Mezolifting sonuçları ikinci seanstan sonra görünmeye başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Mezolifting başlangıçta 4-5 seans olarak uygulanır. Seanslar 14 günde bir tekrarlanmalıdır. Cilt yapısına, hastanın yaşına ve uygulama amacına göre seans sayısı ve sıklığı değişebilir. Cildi büyük ölçüde hasar görmüş yaşlı kişilere daha uzun seanslara ihtiyaç duyabilir. Mezolifting seanslarının düzenli olarak uygulanmasının ardından 3 ila 6 ay sonra tekrarlanabilir. Mezoterapi işleminden sonra cilt kendini yenilemeye devam eder.

Mezolifting Kimlere Uygulanabilir?

 • Cildi canlılığını ve parlaklığını yitirmiş kişiler
 • Derisinde sarkma ve kırışıklık sorunu olan kişiler
 • Yorgun görünümlü cilde sahip insanlar
 • Sigara nedeniyle cildi zarar görmüş kişiler
 • Güneşin zararlı etkilerini en aza indirmek isteyenler
 • Güneş nedeniyle cildi zarar görmüş kişiler
 • Cilt lekelerini en aza indirmek ve sivilce izlerinden kurtulmak isteyen kişiler

Mezolifting Kimlere Uygulanamaz?

 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Diyabetli hastalar
 • Damar tıkanıklığı ve felç öyküsü olanlar
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar
 • Kalp hastalığı olanlar
 • Deri enfeksiyonu olanlar
 • Kullanılacak maddeye karşı alerjisi olanlar

Bu yöntemde çoğunlukla doğal ürünler kullanılmaktadır, hafiftir ve cildin sağlığına destek verir. Cildin yenilenmesi ve nemlenmesini sağlayan bu tedavi yöntemini güvenle alabilmeniz için klinik seçimi önemlidir. Este Lite, kliniğe geldiğiniz andan itibaren güvenliğinizi ön planda tutar ve bu sebeple tedaviye uygun olup olmadığınızı detaylı bir şekilde araştırır, gerekli testleri uygular ve prosedürün ardından yan etki oluşumunu takip ederek önlem alır.