Botoks ile kaş kaldırma, kaşlarınız arasındaki çatık çizgileri tedavi eden bir prosedür türüdür. Botox Cosmetic (botulinum toksin tip A) enjeksiyonları ile kaşlarınızın yükseltilir. Bu yükselti, cildinizi dışarıdan pürüzsüzleştirmek ve kaşlar arasındaki kasları gevşetmek için alttaki kasları gevşeterek çalışır. Bu, alın kaslarının artık gevşemiş olan kasları kaşlar arasında çekmesine ve böylece kaşların kalkmasına ve gözleri açmasına izin verir.

Kaşların uçlarına ek Botoks enjeksiyonları da bu kasların gevşemesine yardımcı olmak için yerleştirilebilir. Böylece alın kasları kaşları yukarı çeker, çekim miktarı sizin isteklerinize göre belirlendiğinden doğal görünümün korunması da mümkündür. Aldığınız kaldırma miktarı, yaşınıza ve aktif olan kasların tonusuna bağlı olarak değişecektir.

Kaşlar arasındaki inatçı çatık çizgileri için bu prosedür, derin kırışıklıkları ameliyat olmadan gidermeye yardımcı olabilir. Bu tür kırışıklıklar aynı zamanda glabellar çatık çizgiler olarak da adlandırılır. Botoks, cerrahi olmayan bir işlemdir ve istediğiniz kaş görünümüne acısız ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Botoks ile Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Botoks ile kaş kaldırma prosedürü oldukça basittir. Dakikalar içinde doktorunuzun kliniğine girip çıkarsınız. Ancak başlamadan önce bazı hazırlık adımlarını atmanız gerekir. Doktorunuz, aspirin gibi kan inceltici ilaçların yanı sıra sizi kolayca kanamanıza neden olan ilaçları bırakmanızı tavsiye edebilir.

Kaş bölgesine Botoks enjekte etmeden önce doktorunuz ağrıyı azaltmak için anestezik krem uygulayabilir. Enjeksiyonlar sırasında rahatsızlık nadirdir. Genellikle bası hissi tarif edilir. Bölge uyuşturulduktan sonra gerçek prosedür yalnızca dakikalar alır.

Botoks ile Kaş Kaldırmanın Sonuçlarını Ne Zaman Görürsünüz ve Ne Kadar Sürer?

Botoks tedavisinin hem sonuçları hem de iyileşmesi hızlıdır. İşlem yalnızca birkaç dakika sürer ve sonuçları bir hafta içinde görmeye başlayabilirsiniz. İlk defa Botoks yaptıranlarda bu süre 1 aya kadar uzayabilir. Botoks ile kaş kaldırma tedavisinin etkileri ortalama 3 ila 4 ay boyunca sürer. Tedavi sayısı arttıkça zamanla etki süresi, yarım yıla kadar uzayabilir.

Pek çok kişinin ameliyat yerine Botoks’u tercih etmesinin nedenlerinden biri iyileşme süresinin kısa olmasıdır. Prosedürden sonra, günlük programınıza geri dönebilmelisiniz, işe veya okula gidebilirsiniz. Yalnızca tedaviden sonraki 2 saat boyunca egzersiz yapmamanız önerilir.

Botoks ile Kaş Kaldırmanın Riskleri nelerdir?

Botoks,uygulaması  klinik ortamında  yapılırsa tamamen güvenlidir. Bununla birlikte,  hafif yan etki riski de vardır. Enjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklık, şişme ve morarma görebilirsiniz. Bunlar yalnızca 1 hafta içerisinde geçen, basit yan etkilerdir.

Botokstan kaynaklanan hafif yan etkiler; baş ağrısı, ağrı ve uyuşmadır. Botoks’u tıbbi olmayan bir merkezde yaptırmanız ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar arasında nefes almada zorluk, sarkık kaşlar veya göz kapakları, yeme ve yutma sorunları ve konuşma bozukluğu mevcuttur. Ayrıca güvenilir olmayan merkezlerde enjeksiyon yerinden enfeksiyon bulaşma ihtimali de mevcuttur.

Botoks ile Kaş Kaldırmanın Etkileri Nasıl Artırılır?

Botoks ile kaş kaldırma işleminin sonuçları sadece birkaç gün içinde etkisini göstermeye başlayabilir. Sonuçlarınızı korumak için, daha fazla enjeksiyon için birkaç ayda bir kliniğe gitmeniz gerekecektir. Zamanla ne kadar çok enjeksiyon yapılırsa, kaşların çevresindeki kasların yıpranma ve daha iyi yaşlanma karşıtı sonuçlar üretme olasılığı o kadar yüksektir.

Doktorunuz, takip tedavisi için ne zaman geri gelmeniz gerektiği konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Kırışıklıklarınızın tekrar kaşların arasında çıkmaya başladığını görürseniz zamanın geldiğini anlarsınız. Botoks işlemi yalnızca dakikalar aldığı ve sonrasında herhangi bir komplikasyon görülmediği için bunu, birkaç ayda bir yapılan ve etkileri bariz olan bir bakım gibi düşünebilirsiniz.

Botoks ile Kaş Kaldırma Prosedüründen Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Botoks oldukça güvenli bir yöntemdir ve iyileşme süresi yoktur ancak Botoks’un hedef kasta en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için alabileceğiniz bazı önlemler mevcuttur. Öncelikle yüz bakımı da dahil olmak üzere tedaviden sonra 4 saat boyunca enjekte edilen bölgeye masaj yapmamanız gerekir.

Tedaviden sonra 24 saat boyunca yorucu egzersiz yapmamalısınız. Masaj da egzersiz de bölgeye giden kan akışını artırarak tedavinin etkinliğini azaltır ve kızarıklık oluşma ihtimalini artırır. Seanstan sonraki 4 saat dik durun, yüzüstü yatmayın ve eğilmenizi gerektirecek aktivitelerden kaçının. Alına sıkıca oturan şapkalar kullanmaktan kaçının. Morarmayı önlemek için tedaviden önce aşırı alkol veya tıbben gerekli kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı kesmelisiniz.

Tedaviden hemen sonra normal günlük aktivitelerinize devam edilebilirsiniz. Seanstan 4 saat sonra hafif egzersiz yapılabilir ancak 24 saat boyunca yorucu aktivitelerden kaçınılması önerilir.

4 saat sonra aşağıdaki gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz:

  • Yürüme
  • Koşu
  • Dik yoga

Ağırlık çalışması ve uzun mesafe koşu gibi yorucu egzersizlere başlamadan önce 24 saat beklemeniz önerilir.

Botoksun Etkisi Kaybolduğunda Ne Olur?

Botoks ile kaş kaldırma işleminden 3- 4 ay sonra etkisi kaybolmaya başlar. Etkisi geçtiğinde, kaslarınız tedaviden önceki gibi çalışır. Bu, düzelttiğiniz veya azalttığınız kırışıklıkların yavaş yavaş yeniden görünmeye başlayacağı ve yükselttiğiniz ve kavislendirdiğiniz kaşlarınızın eski formunu almaya başlayacağı anlamına gelir. Tedavi nedeniyle yeni kırışıklıklar oluşmaz, sadece eski kırışıklıkların yeniden ortaya çıkmasına şahit olursunuz. Etkiler geçtikten sonra aynı bölgeye tekrar botoks yapılması güvenlidir. Aynı anda farklı alanlarda birden fazla uygulama yapmak da tamamen güvenlidir.

EstElite, uzman doktor kadrosu ve deneyimli elemanlarıyla botoks ile kaş kaldırma işleminin her aşamasını titizlikle yürütür ve hem istediğiniz kaş formunu kazanmanızı hem de bir yan etkinin ortaya çıkmamasını sağlar.