Alexandrite Lazer Epilasyon Nedir?

Alexandrite lazer epilasyon son yılların tercih edilen ve çok talep edilen lazer epilasyon türüdür. Alexandrite lazer epilasyon, 75nm boyundaki lazer enerjisini kıl köklerinde bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmentine isabet alarak, kıl köklerinin tahrip edilmesini sağlayan bir lazer epilasyon çeşididir. Alexandrite lazer epilasyon yöntemi sayesinde çevre dokular zarar görmeden direkt kıl kökleri hedef alınır. Alexandrite lazer epilasyon işlem esnasında yüksek enerji kıl köklerinin doğurgan kısmına yönlendirme yaparak kalıcı sonuçlar alınır. Alexandrite lazer epilasyon öncesinde cilt yapısı, cilt rengi, kıl kökü gibi analizler yapılarak uygun olan doz uzmanlar tarafından belirlenir. Alacağınız dozlar ve seanslar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Alexandrite lazer epilasyon aralarında kalite farklı bulunan farklı cihazlarla yapılabilmektedir. Bunlardan en çok tercih edileni, konforlusu ve güvenilir olan Clarity Saten Lazer epilasyon cihazıdır. Bu cihaz türünde kontrol tamamen bilgisayarda olup uygun dozlar ve seanslar smart screen adı verilen ekran sayesinde anında ve hızlıca analiz edilmektedir. Alexandrite lazer epilasyon cihazları başarısı kanıtlanmış olan FDA (American Food and Drug Administration) tarafından onaylıdır.

Alexandrite Lazer Epilasyon Çalışma Prensibi Nedir?

Alexandrite lazer epilasyon tamamen kıl köklerinde bulunan melanin pigmentinin tahrip edilmesi prensibine göre çalışmaktadır. Verilen yüksek enerji kıl köklerinde ısıya dönüşerek, kıl köklerinin yanarak tahrip olmasına neden olmaktadır. Alexandrite lazer epilasyon cilde temas etmeden enerji gönderimini tamamladığından dolayı hijyen açısından sorun yaşanmamakta ve ihtimali az da olsa oluşabilecek enfeksiyon risklerini sıfıra indirmektedir. Alexandrite lazer epilasyon cihazı çalışması esnasında beraberinde soğutucu cihazlar da çalışmaktadır. Bunun sebebi hem yüksek enerji transferi esnasında oluşabilecek ufak da olsa yanıkların önüne geçmek hem de acı hissini en aza indirmektir. Bu soğutucular ile acı eşiği düşük kişilerin bile ufak bir acı hissetmediği kullanıcı yorumlarında sıklıkla bahsedilen bir konudur.

Alexandrite Lazer Epilasyon Kimlere Önerilmez?

Her lazer epilasyon öncesinde uzmanlarla görüşme esnasında hem alınacak dozlar hem de seanslar kıl kökü, kıl rengi, cilt yapısı ve rengi gibi analizler yapılarak karar verilir. Ancak tüm lazer uygulamalarından önce bazı sağlık durumları gerekçesi ile lazer yapılması önerilmemektedir. Aşağıda bahsedeceğim durumlarda Alexandrite lazer epilasyon uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

 • Koyu ve çok koyu cilt tonu olan kişilere uygulanmamaktadır. Alexandrite lazer epilasyon uygulaması ile çok açık tenli kişilerde mükemmel sonuç alınmaktadır.
 • Alexandrite lazer epilasyon öncesinde güneşlenme ya da solaryum işlemi yaptırmış kişiler. Bu kişilerde cilt tonu asıl rengini göstermediğinden cilt tonunun açılması beklenir.
 • Işığa olan duyarlılığı arttıran ilaçlar kullanan kişilere önerilmemektedir. Doktorlarına danıştıktan sonra uygulamadan en az 3-4 hafta önce bırakılması gerekmektedir.
 • Daha önce lazer epilasyon uygulaması yaptırmış ve cildinde çeşitli lekeler oluşmuş kişilere önerilmemektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Her lazer uygulamasında olduğu gibi Alexandrite lazer epilasyon uygulaması öncesinde ve sonrasında yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu öncesinde ve sonrasında yapılacak olan işlemler lazer epilasyondan alacağınız verimi arttıracaktır.

Öncesi;

 • Uygulama öncesinde kıllar beyazlatılmamalı ya da ağda gibi yöntemlerle koparılmamalıdır.
 • Uygulama öncesinde güneşlenme ya da solaryum gibi cilt tonlarını değiştirecek işlemlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Uygulamadan hemen 1 gün öncesinde kıllar jilet ile temizlenmelidir.
 • Vücutta uçuk (herpes) türü viral virüsler bulunuyorsa tedavi sonrasında uygulama önerilir.

Sonrası;

 • Tedavi sonrasında kızarıklar oluşabilir fakat bu 3-4 saat sonra geçer.
 • Tedavi sonrasında yüksek enerjiye bağlı su kabarcıkları oluşabilir ancak bunu önlemek adına soğutucular kullanılmaktadı
 • Hiperpigmentasyon çok nadir de olsa görülebilir. Ancak bir hafta ile 1 ay arasında tamamen kaybolur. Uygulamanın ardından sert keselenme, aşırı sıcak su il duş önerilmez.
 • Direkt güneş ile temas bir süre yapılmamalıdır.
 • Dışarı çıkma esnasında mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Estelite olarak her alanda güvenle hizmet verdiğimiz gibi son teknoloji cihazlarımız ile Alexandrite Lazer epilasyon hizmetini de sizlere sağlamaktayız. Bu teknolojiden acısız ve konforlu bir şekilde faydalanmak için internet sitemizden ya da telefonlarımız üzerinden bizlere ulaşarak randevu alabilirsiniz.