Kırışıklıklar, yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Önce ince çizgiler belirir, ardından cilt elastikiyetini kaybetmeye başladığında kırışıklıklar derinleşir.

İnsanlar kırışıklıkları azaltmak için çeşitli tedaviler kullanabilirler. Nemlendirme, güneşten korunma, sağlıklı beslenme, sigaradan kaçınma ve daha az alkol alma gibi yaşam tarzı değişiklikleri kırışıklıkların görünümünü önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir.

Kırışıklık nedir?

Kırışıklıklar derideki kıvrımlar veya çıkıntılardır. İnsanlar yaşlandıkça doğal olarak ortaya çıkarlar. İlk kırışıklıklar, yüz ifadeleri sırasında cildin doğal olarak katlandığı bölgelerde yani yüzde ortaya çıkma eğilimindedir. Zamanla cildin incelmesi ve elastikiyetinin azalması nedeniyle gelişirler.

Kırışıklıklar ayrıca yüz ve boyun, ellerin arkası ve kollar gibi vücudun güneşe çok maruz kalan kısımlarında daha çok ortaya çıkarlar.

Kırışıklık Neden Oluşur?

Kırışıklıklar, yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. İnsanlar yaşlandıkça ciltleri daha ince, daha kuru ve daha az elastik hale gelir, bu da kendisini hasardan daha az koruyabileceği anlamına gelir. Bu, ciltte kırışıklıklara ve çizgilere yol açar.

Gülümseme, kaşlarını çatma veya gözlerini kısma gibi yüz ifadeleri, genç yaşta ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Kişi yaşlandıkça bu çizgiler derinleşir. Ayrıca yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybeder ve cildin geri esnemesi zorlaşarak kalıcı oluklar meydana gelir.

Ciltteki yapısal ve fonksiyonel farklılıklar nedeniyle kırışıklıklar farklı cilt tonlarındaki insanları farklı şekilde etkiler. Araştırmalar, kompakt dermisin Siyah ve Asyalı insanların cildinde daha kalın olduğunu ve bunun da muhtemelen yüz kırışıklıklarına karşı koruduğunu gösteriyor.

Aşağıdakiler dahil birçok faktör kırışıklıkların gelişimini etkiler:

  • güneşe maruziyet
  • sigara içmek
  • dehidrasyon
  • bazı ilaçlar
  • çevresel ve genetik faktörler

Güneş banyosu, bronzlaşma kabinleri ve açık hava sporlarından kaynaklanan ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma kırışıklıkların gelişimini hızlandırır.UV ışığı ciltteki kolajen ve elastin liflerini parçalar. Bu lifler cildi destekleyen bağ dokusunu oluşturur. Bu katman parçalandıkça cilt zayıflar ve daha az esnek hale gelir. Cilt sarkmaya başlar ve kırışıklıklar belirir.Daha koyu cilt daha fazla melanin içerir ve UV radyasyonunun birçok zararlı etkisinden korur.

Güneş ışığında çalışan kişilerin erken kırışıklık olasılığı daha yüksektir. Şapka veya uzun kollu gibi cildi örten giysiler giymek kırışıklıkların gelişimini geciktirebilir.

Düzenli sigara içmek cilde kan akışını azalttığı için cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Alkol cildi kurutur ve kuru ciltte kırışıklık oluşması daha olasıdır.

Kırışıklık Tedavileri Kesin Çözüm Sunar Mı? Kırışıklık Tedavisi Uygulamalarınız Nelerdir?

Kişinin ihtiyaçlarına göre şekillenen çeşitli kırışıklık tedavileri mevcuttur ve bu tedavilerin ne kadar süre boyunca etkili olduğu da oldukça değişkendir. Bu sebeple sizin için EstElite’de sunduğumuz kırışık tedavisi seçenekleri hakkındaki bilgileri derledik.

 Altın İğne ile Kırışıklık Tedavisi

Altın iğne uygulaması ile ciltte kolajen üretimi artırılır ve elastikiyet sağlanır. Böylece kırışıklıklar giderilir ve iyileşir.Yüz, boyun, dekolte, kol ve bacaklarda uygulanabilir. İşlemden önce lokal anesteziğin uygulanması sonucu ağrı hissedilmez. Tedavi uygulaması 15 günde bir ortalama 3 seans olarak planlanmaktadır. Soruna bağlı olarak daha fazla uygulama yapılabilir.

Fraksiyonel Lazer ile Kırışıklık Tedavisi

Fraksiyonel lazer cilt yenileme işleminde, cildin alt katmanlarına hassas lazer ışığı mikro ışınları göndererek derin, dar doku pıhtılaşması sütunları oluşturur. Tedavi alanındaki pıhtılaşmış doku, sağlıklı yeni dokunun hızlı büyümesiyle sonuçlanan doğal bir iyileşme sürecini uyarır.

 

İşlem yüz, boyun, göğüs, kollar ve ellere uygulanabilir. Tedavi sırasında rahatsızlık tipik olarak minimum düzeydedir. Fraksiyonel lazer ile kırışıklık tedavisi, uzun ömürlü sonuçlar ortaya çıkarır. İstenilen sonuçları elde etmek için  4 haftalık aralıklarla bir dizi tedavi gerekebilir.

PRP ile Kırışıklık Tedavisi

Cilt yüzeyinin hemen altına enjekte edilen PRP Enjeksiyonları, kırışıklıkların, ince çizgilerin ve sarkık cildin görünümünü ortadan kaldırmak veya iyileştirmek de dahil olmak üzere ciltteki yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.

Bir PRP enjeksiyonundan sonra, cilde tam, sağlıklı ve genç bir görünüm kazandıran kolajen üretimini uyarmak için büyüme faktörleri 7 güne kadar cilde salınır. Çoğu hasta için sonuçlar hemen görülebilir ve şişme azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Hacim kademeli olarak arttığından tam sonuçlar tedaviden 3 hafta sonrasına kadar görünmeyebilir. Sonuçlar kalıcı olmamakla birlikte tedavinin etkisi hiçbir zaman tam olarak kaybolmaz.

Mezoterapi ile Kırışıklık Tedavisi

Mezoterapi, yüz ve vücuttaki kırışıklıkların azaltılmasına yönelik ameliyatsız bir cilt gençleştirme tedavisidir.Mezoterapi tedavileri, Hyaluronik asitin doğrudan mezoderme enjekte edilmesini içerir. Bu, kolajen ve elastin üretimini teşvik ederek cildi besler ve canlandırır ve cildinizin metabolizmasını uyarır.

Tedavinin etkili olabilmesi için 2-4 hafta aralıklarla 4-6 seanslık bir kür önerilir. Böylece sonuçlar 12 ila 18 ay boyunca etkili olur.

Kimyasal Peeling ile Kırışıklık Tedavisi

Kimyasal peeling, istenen bölgelere kimyasal bir çözelti uygulayarak ölü derinin dökülmesine ve sonunda soyulmasına neden olur. Yenilenen cilt, eski ciltten daha pürüzsüz olma eğilimindedir.

Kimyasal peeling prosedürleri tipik olarak yüz, boyun ve ellerde kullanılır. Açık tenli ve açık renk saçlı hastalar prosedür için daha iyi adaylardır. Tercih edilen kimyasala göre peelingin etki süresi değişkenlik gösterir.

Botoks Uygulamaları ile Kırışıklık Tedavisi

Hedeflenen kaslara küçük dozlarda Hyalüronik asit yani Botoks enjekte ederek kırışıklıklar azaltılabilir. Kaslar artık sıkılamazsa cilt düzleşerek daha az kırışık ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Botoks, alındaki çizgileri, gözlerin arasındaki kaşlarını ve gözlerin kenarlarındaki “kaz ayaklarını” azaltabilir.

Botoksun kırışık tedavisi sonuçları birkaç gün ila bir hafta sonra fark edilir hale gelir. Değişiklikler genellikle 3–4 ay sürer, bu nedenle birçok kişi tekrarlayan enjeksiyonlar alır.

Kollajen Enjeksiyonu ile Kırışıklık Tedavisi

Kollajen enjeksiyonunun faydaları, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünde azalma, daha az yaşlanma belirtisi olan daha genç görünen bir cilt kazandırmasıdır.Uygulama , tedavi edilen bölgenin büyüklüğüne ve cildinizin genel sağlığına bağlı olarak önceden uyuşturma ile yaklaşık 30 dakika sürer.Çoğu hasta işlemden sonraki 24 saat içerisinde tamamen iyileşir.Bazı hastalar, optimum sonuçları elde etmek için yılda bir kez tek bir tedaviye ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, çoğu hastanın yaklaşık 6-8 hafta arayla 2-3 seans almasını öneriyoruz.

Dolgu Uygulamaları ile Kırışıklık Tedavisi

Yumuşak doku dolgu maddeleri arasında kollajen, hyaluronik asit veya yağ bulunur.Yüz Bölgesindeki  daha derin yüz kırışıklıklarına dolgu maddeleri enjekte edilip, cilde daha fazla hacim kazandırılır yüz i dolgunlaştırılır ve ifade yumuşatır.

Kişiler bazen kısa bir süre için etkilenen bölgelerde şişlik ve morarma yaşayabilir. Botoks tedavisinde olduğu gibi, bu tedaviler geçicidir ve kişiler düzenli enjeksiyonlar gerektirebilir.

Sonuçlar, kırışıklıkların nerede olduğu ve derinlikleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

EstElite, kırışıklıkların tedavisi için sunduğu çeşitli tedavi yöntemleriyle her yaş ve cinsiyetten hastanın kırışıklıklarından kurtulmasını ve tüm işlemi güvenle geçirmesini sağlar. Her tedavi yönteminde uzmanlığını kanıtlamış ekibiyle, hastalar için tüm prosedürü konforlu hale getirir.