BOTULİNUM TOKSİN İLE  İLGİLİ GERÇEKLER

Botulinum Toksin  üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün yenisi ekleniyor. Botulinum Toksin   yüzlerce alanda tedavi amacıyla kullanılıyor. Ancak yüzdeki yorgun ya da kızgın ifadeyi düzelterek kırışıklıkları tedavi etmek için uygulanan botoksun aynı zamanda depresyon üzerine etkili olduğu kanıtlandı. Amerikan psikiatrik  araştırmalar dergisinde yayınlanan çalışmada Botulinum Toksin  uygulanan depresyon hastalarının tedavisinde önemli bir iyileşme saptanmıştır.Tabi ki tek bir araştırmayla depresyona iyi geliyor demek yanlış ama uzmanların bu konu üzerine daha çok çalışma yapacaları kesin.

BOTULİNUM TOKSİN İN SAHTESİ OLUR MU?

Olur! Uzakdoğu, hindistan ve pakistan da üretilen botokslar hiç bir onay alınmadan üretildiği için Sağlık bakanlığınca kullanımı yasaklanmıştır. Fakat ne yazık ki el altından yasak yolla satışı mevcuttur. O yüzden doktor olmayan ve güvenilir olmayan merkezler de Botulinum Toksin   yaptırmamanızı öneririz.

BOTULİNUM TOKSİN İN ETKİSİ GEÇİNCE DAHA KÖTÜ OLABİLİR Mİ?

Kesinlikle yanlış bir inanış. Eski halini unutup, kırışıksız yeni görünümüne alışan insanlar eskiye döndüğünde  böyle düşünebilir.Çünkü etkisi tamamen geçicidir. Hatta diyebiliriz ki, etkisi 3-6 ay arasında olan Botulinum Toksin ‘nin etki ettiği süreçte kırışıklıklarınız derinleşmediği için yaşlanma sürecinizi bile yavaşlatıyor.

BOTULİNUM TOKSİN İ BİR KERE YAPTIRINCA HEP YAPTIRMAK GEREKİR Mİ?

Hayır! Yılda bir kere ya da 2 kere yaptırarak gayet dinamik ve güzel bir görünüm elde edilebilir.Üstelik şunu vurgulamak lazım ki kırışıklıkları tedavi etme etkisi de vardır.

BOTULİNUM TOKSİN DUDAĞA YAPILIRSA SALYA AKAR MI?

Geçen yıl 1,5 milyon insan Botulinum Toksin     doğru uygulandığında akıllı bir bomba gibi hedefine kitlenir ve kırışıklıkları bir kaç gün içinde yok eder. Kaş arası, alın ve göz çevresindeki kırışıklıklar Botulinum Toksin    için en ideal uygulama alanlarıdır. Fakat Botulinum Toksin  teorik olarak herkese uygulanabilir. Ancak üst dudağa çok düşük dozlarda bu konuda ehil br doktorun uygulaması gerekir. Yanlış noktalara yüksek doz uygulama  ıslık çalma, çorba içme, 333 deme gibi dudağı öne alarak yaptığınız hareketlere engel olabilir.

BOTULİNUM TOKSİN YAPTIRDIM AMA HALA ÇİZGİLERİM VAR

Yıllar için de yer etmiş derin kırışıklıklar tek botoks uygulamalarıyla azalır ama ne yazık ki tamamen geçmez. Düzenli ve çok sayıda yapılan uygulamalardan sonra geçme ihtimali vardır. O yüzden en ideal hasta gurubu mimik yapmıyorken çizgisi olmayan ama mimikle birlikte çizgisi belirginleşen, çizgileri henüz yer etmemiş hastalardır.

BEN BOTULİNUM TOKSİN ‘Lİ YÜZÜ NEDEN HEMEN ANLIYORUM?

Mimiksiz ve anlamsız hale gelen belki deaşırı ve hatalı Botulinum Toksin    uygulanan yüzler anlaşılır. Normal de ideal botoks kişiyi daha dinamik ve daha dinlenmiş gösteren, kişiye tazelik katan uygulamadır.

BOTULİNUM TOKSİN ZEHİRLER Mİ?

Hakkında pek çok şehir efsanesi olsa da Botulinum Toksin ‘tan zarar görenler yok denecek kadar azalır. Botulinum Toksin’da uygulanan doz 10-70 ünite arasında değişmektedir. Hayati tehlike yaratabilecek dozu ise yaklaşık 3000 ünite olarak gösterilmiştir.