Dermokozmetik ile Bakım ve  uyarır, kollajen ve diğer matrix elemanları uyarır,deri rengini  eşitler,hidrasyonu arttırmak gibi yaşlanma sürecinin farklı aşamalarını hedefler.Bu ürünler serbest radikal ve UV ışınlarından korur.

Hedef kısaca TEMİZLE,ONAR ve KORU

Etken Maddeler

Retinoidler ,fotoyaşlanma,akne ve hyperpigmentasyonda sıklıkla kullanılan en etkili,en canlandırıcı ürünlerden biridir.A vitamini türevleridir.Etkisi 1 ayda ortaya çıkar,ortalama 3 ayda hyperpigmentasyon ve ince kırışıklıkları  azaltır.

Büyüme Faktörleri, Kollajen ve diğer hücre dışı matrix fibroblast sentezini uyaran epidermal büyüme faktörü içerir.Üç ay düzenli kullanımı ile deri hidrasyonunun arttığı,erken yaşlanmış cildin hyperpigmentasynunu düzelttiği,pürüz ve kırışıklıkları azalttığı gösterilmiştir.Fotoyaşlanmış bir cildi tedavi ederken büyüme faktörü içeren bir ürün kullanımı sonuçları hızlandırır.

Nemlendiriciler,Epidermal bariyeri değiştirir, dermisden epidermise su akışını hızlandırır ve su buharlaşmasını azaltarak epidermisi hidrate eder.Hyaluronik asit en sık kullanılan nem tutuculardan biridir.Nemli cilt daha yumuşak ve sağlıklı bir hale gelir.Klink olarak kırışıklıklarda azalma ve pürüzsüzlük olur .Ancak bu etki geçicidir ve nemlendirici kullanıldığı sürece görülür.

Soyucular ,dış deri tabakasını inceltir,epidermal yenilenmeyi uyarır,Kullanılan diğer ürünlerin geçirgenliğini arttırır.Başlıcaları AHA grubu denilen glikolk ,Laktik,Sitrik,Mandelik asitler ,BHA denilen Salisilk asitlerdir.AHA grubu yaşlanmış cilt tedavisinde ve nemlendirmede kullanılırken,BHA grubu akne tedavisinde kullanılır.

Antioksidanlar , E ve C citamini en çok kullanılan formlardır.Cildi serbest radikal hasarından korurlar.Dermal kollajeni arttırır,antiinflamatuar özellikleri de vardır.C vitamini aynı zamanda melanin santezini de azaltarak hyperpigmentasyonu da azaltır.

Güneş koruyucular , UV radyasyona maruziyeti azaltırlar ve uv.nin indüklediği cilt hasarına karşı korur.etkili olanları geniş spektrumludur.SPF düzeyi UVB ışınına karşı olan koruma seviyesini gösterir.