Dermokozmetik ürünler ,Çeşitli cilt problemlerinin çözümünde kullanılan ilaçlar yeterli gelmeyince, ilaçlara ilave ya da kendi başlarına kullanmak üzere, gerek kozmetik gerekse medikal cilt sorunlarının çözümünde kullanılmak üzere formüle edilen, formülasyonları, üretimleri, kalite kontrolleri ve klinik deneyleri ilaçlar kadar hassas şekilde ve bilimsel kurallara dayalı olarak üretilen cilt, saç ve vücut bakım ürünlerlerdir.

Dermokozmetik ürünler ilaç değildirler, Fakat bir çok kozmetik cilt probleminde, kendi başlarına çözüm olabildikleri gibi, ilaçlarla yapılan tedavilerin istenmeyen etkilerini azaltmak, ilaç tedavisine destek olmak, ya da tedaviyi bütünlemek amacı ile kullanılabilirler. Bazı estetik cilt problemlerinde kendi başlarına da yeterli olabilirler.

Dermokozmetik ürünler çeşitli etken maddeler içerirler. Bu nedenle etken maddelerin olumlu etkileri kadar ya etkilerinin de olma ihtimali mevcuttur.

Örneğin yağlanmaya ve akneye eğilimli bir cildiniz varsa ve yoğun nemlendirici içeren , yağlı bir forüle sahip dermokozmetik bir ürün kullanırsanız, daha fazla yağlanma ve akne sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu yüzden ilk önce cilt tipinizi iyi tanımaya yönelik analizler yaptırmanız ve cilt tipinize – ihtiyacınıza uygun dermokozmetik ürünleri kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Dermokozmetik ile Bakım  , kollajen ve diğer matrix elemanları uyarır,deri rengini  eşitler,hidrasyonu arttırmak gibi yaşlanma sürecinin farklı aşamalarını hedefler.Bu ürünler serbest radikal ve UV ışınlarından korur.

Hedef kısaca TEMİZLE,ONAR ve KORU

Etken Maddeler

Retinoidler ,fotoyaşlanma,akne ve hyperpigmentasyonda sıklıkla kullanılan en etkili,en canlandırıcı ürünlerden biridir.A vitamini türevleridir.Etkisi 1 ayda ortaya çıkar,ortalama 3 ayda hyperpigmentasyon ve ince kırışıklıkları  azaltır.

Büyüme Faktörleri, Kollajen ve diğer hücre dışı matrix fibroblast sentezini uyaran epidermal büyüme faktörü içerir.Üç ay düzenli kullanımı ile deri hidrasyonunun arttığı,erken yaşlanmış cildin hyperpigmentasynunu düzelttiği,pürüz ve kırışıklıkları azalttığı gösterilmiştir.Fotoyaşlanmış bir cildi tedavi ederken büyüme faktörü içeren bir ürün kullanımı sonuçları hızlandırır.

Nemlendiriciler,Epidermal bariyeri değiştirir, dermisden epidermise su akışını hızlandırır ve su buharlaşmasını azaltarak epidermisi hidrate eder.Hyaluronik asit en sık kullanılan nem tutuculardan biridir.Nemli cilt daha yumuşak ve sağlıklı bir hale gelir.Klink olarak kırışıklıklarda azalma ve pürüzsüzlük olur .Ancak bu etki geçicidir ve nemlendirici kullanıldığı sürece görülür.

Soyucular ,dış deri tabakasını inceltir,epidermal yenilenmeyi uyarır,Kullanılan diğer ürünlerin geçirgenliğini arttırır.Başlıcaları AHA grubu denilen glikolk ,Laktik,Sitrik,Mandelik asitler ,BHA denilen Salisilk asitlerdir.AHA grubu yaşlanmış cilt tedavisinde ve nemlendirmede kullanılırken,BHA grubu akne tedavisinde kullanılır.

Antioksidanlar , E ve C citamini en çok kullanılan formlardır.Cildi serbest radikal hasarından korurlar.Dermal kollajeni arttırır,antiinflamatuar özellikleri de vardır.C vitamini aynı zamanda melanin santezini de azaltarak hyperpigmentasyonu da azaltır.

Güneş koruyucular , UV radyasyona maruziyeti azaltırlar ve uv.nin indüklediği cilt hasarına karşı korur.etkili olanları geniş spektrumludur.SPF düzeyi UVB ışınına karşı olan koruma seviyesini gösterir.