İğneli Radyofrekans sistemlerinin Anti Aging İşlemlerindeki Yeri Nedir?

Radyofrekans uygulamaları, Medikal ve estetik alanında ,özellilkle yüz şekillendirmede , toparlamada ve yenilemede kullanılan ,cerrahi olmayan etkili yöntemlerden birisidir.Uygulamada kullanılan Radyofrekans cihazları ile verilen enerji, Cilt altında termal enerjiye dönüşerek,kollajen sentezini uyarır ve cilt yenileme etkisini oluşturur.

İğneli Radyofrekans Sistemleri ise, geleneksel radyo frekanslardan farklı olarak çalışan üç boyutlı bipolar fraksiyonel radyofrekans sistemidir.

Fraksiyonel Radyofrekans Sistemi Uygulaması Nasıl Çalışır?

Bu sistemde  tedavi derinliği Cildin kalınlğına göre ayarlanır, bu sayede kişiye özel uygulama imkanı sağlar. Göz  çevresi gibi ince dokularda 0,5 mm ,alın bolgesinde 0,5 -1 mm ,Yüzün orta kısmı ve boyun bölgelerinde 1-2 mm gibi derinliklere çalışılırken ,Akne skarı gibi bölgelere 2,5- 3 mm  derinliğine  uygulama yapılır. Altın iğnelerin akıcı/yumuşak hareketi, alın gibi, cildin ince derili kısımlarındaki güçlü darbe etkisini azaltır. Yüzde uzun süren kızarıklıklar, cilt ödemi ve işlem sonrası oluşabilecek yanıklar izlenmez.

Uygulamada kullanılan  çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle epidermiste fraksiyonel mikro delikler oluşturur ve sadece iğne uç kısımından verilen radyo frekans ile dermiste kollajen ve elastin üretimi uyarılırken epidermis ve hemen bitişiğindeki katmanlara termal bir zarar verilmez. Radyofrekans emisyonu yalnızca mikro iğnelerin altın uçlarıyla (0,3 mm) yayılır, böylelikle özellikle epidermisteki diğer normal dokulara etki etmez. Cilt bu teknoloji ile tedavi edildiğinde, epidermis korunur ve dermisteki kolajenin yeniden oluşumuna yardımcı olan derin elektrotermal etki sağlanır. Bu yalnızca skarları (sivilce ,yara ve operasyondan sonra kalan izleri) ve kırışıklıkları iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda uzun süreli cilt sıkılaşmasını sağlar.

Fraksiyonel Radyofrekans Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Skar
  • Foto yaşlanma
  • Skin rejuvenasyon (cilt gençleştirme, yenileme)
  • Geniş gözeneklerin tedavisi
  • Yüz ve boyun toparlama
  • İnflamatuar aktif akne
  • Akne skarı
  • Cilt sebum dengeleme
  • İnce kırışıklıkların yok edilmesi

Cilt gençleştirme amacıyla fraksiyonel radyofrekans sistemi tüm yüz ve boyun bölgesine ve dekolteye uygulanabilir. Gözçevresi gençleştirmede ve el bölgesine uygulama yapılabilir.

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulama Programı Nasıldır?

Cilt gençleştirme etkisi ortalama  3 seansta ortaya çıkar. Cildin daha genç , parlak,canlı görünmesine neden olur. Sivilce izlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına yol açar, siyah noktaların oluşumunu azaltır. Cildin yağlı görünümünü engeller. Fraksiyonel radyofrekans yöntemi cilt çatlamalarında (stria) ve ameliyat izlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Uygulama optimal etki için 20 günde bir 3 seans önerilmektedir. İlk seanstan itibaren belirgin bir etkinin ortaya çıkmaktadır. Boyun ve dekolte bölgesindeki problemler, göz çevresi mimik kırışıklıkları, el üzerindeki yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkları, dudak çevresindeki kırışıklıkların tedavisinde kullanılan bir sistemdir.

15 yaşının üzerindeki herkese uygulanabilir.Ancak kronik hastalığı olan,Aktif enfeksiyonu,kollajen doku hastalığı olanlara uygulanmamalıdır.
Fraksiyonel radyofrekans sistemi öncesinde ağrı kesici özel kremler uygulanır. Bu kremler ağrı oluşumunu engeller. İşlem sonunda hafif yanma olabilir. Cildi sakinleştirici ve yatıştırıcı özel kremlerle yanma etkisi azaltılır.

Fraksiyonel Radyofrekans Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Fraksiyonel radyofrekans sistemi cildin altındaki dokuları etkiler, cildin en üst tabkasını etkilemez. O nedenle herhangi bir leke kalma riski bulunmaz. Bu nedenle her mevsimde uygulanabilir. İşlem için her hastaya özel başlıklar kullanıldığı için infeksiyon riski yoktur.