İstenmeyen kıllardan kurtulmak için gelişmiş yöntemlerden biri olan lazer epilasyon teknolojisi bir kaç farklı dalga boyu ile uygulanmaktadır.Dalga boyuna göre yapılan isimlendirme  ile bunlar  alexandrite lazer , diode lazer, ve Nd-YAG lazerdir.
Bu teknoloji bulunduğundan beri bulunduğundan beri hangi tipinin daha iyi olduğuna dair tartışmalar devam etmektedir.  Her sistemin zayıf bir yanı ve üstün olduğu bir taraf bulunmakla birlikte genel olarak birbirlerine yakın etkinlik göstermektedirler. Ayrıca her hangi birine çok iyi gelen bir sistem bir başkası için hayal kırıklığı yaratabilmektedir. Ancak hakim olan görüş  hangi sistem kullanılırsa kullanılsın  Long Pulse denilen özelliğe sahip olan  Alexandrite,Diode ve Nd-yag cihazlarının belirgin üstünlüğü olduğu şeklindedir

Diode lazer;geleceğin lazer epilasyon sistemi olarak kabul görmektedir.Ancak ağrılı olması ve yeterince soğutma olmayan modellerde kolay yanık yapabilmesi dezavantajıdır.Ancak yeni geliştirilen buz lazer gibi sistemlerde bu dezavantajları ortadan kalkmıştır.Özellikle yüz bölgesi ve kollarda erkek sırtı gibi kılların daha derinde yerleşim gösterdiği yerlerde etkisi mükemmeldir.
Nd Yag lazer;zencilere bile lazer epilasyon imkanı sağlaması nedeniyle özellikle koyu tenlilerin güvenle tercih edebileceği bir sistemdir. Etkinliği diğer sistemlere göre daha düşük de olmakla birlikte güvenliği ön planda tutan esmer kişiler için alternatifsiz bir sistemdir.
Alexandrite lazer; Güvenle tercih edilebilecek kendini ispatlamış bir sistemdir.Hasta uyumu ve konforu mükemmeldir.Buğday ve daha koyu tenlerde etkisi daha az olabilir ancak yeni sistem soğutma olan lazerlerde yanık yapmadan daha etkili dozlara çıkılabilir.

Lazer epilasyonda çok açık renkler haricindeki diğer kıllar uygun lazer seçildikten sonra iyi sonuç verecektir .Burada önemli olan kıl kökünde ki pigmentlerdir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.
En doğrusu kıl ve cilt tipine göre cihaz seçimini yapmak ve gerektiğinde değişiklik yapabilmektir.