Kıl Follikülü programlı büyüme gösteren dinamik bir yaıdır. Anatomik olarak İnfindibulum,istmus ve bulbus olarak 3 e ayrılır.Follikül zemininde ,nörovasküler bir yapı olan dermal papilla kıl şaftını oluşturmak üzere prolifere olan matriks hücrelerini besler.

Aktif büyüme fazı olan anajen fazda hızla çoğalan bulbar matrix hücreleri kıl şaftına  farklılaşır ve kıl uzar.Ardından Katagen dönemde  kıl follikülünün bulbar kısmı apopitoz olarak parçalanır .Dinlenme dönemi de denilen telojen dönem bu dönemi izler.Bulbar matrixin içinde ve çevresindeki kök hücreler follikül yenilenmesinde rol oynar.Kıl büyüme fazı vücut bölgelerine göre değişir.

Kıllar , lanugo,vellus ve terminal kıllar olarak 3 e ayrılır. Lanugo kılları fetal dönemde olan ve sonra dökülen kıllardır.

Vellus, renksiz,30 mikron çapındadır.

Terminal kıllar ,150-300 mikron kalınlığında belirgin kıllardır.Pubertde olduğu gibi vellus kılları terminal kıllara ,androjenik alopeside olduğu gibi terminal kıllar vellus kıllarına dönüşebilir.Kıl rengi kıl şaftındaki pigment miktarıyla ilgilidir.Melanositler bulbusun üst kısmında ve infindibulum dış kök kılıfında yerleşmştir.