Yaz mevsiminden kalan lekeler, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı veya kılcal damarların genişlemesine bağlı kızarıklıklar,gittikçe soğuyan havaya bağlı kuruluk , nem kaybı ve matlaşmayı ortadan kaldırmak  için en uygun dönem Kış mevsimidir.  Günümüzde, dış faktörlerin ve genetiğimizin cildimizdeki oluşturduğu  negatif etkileriyle  pek çok yeni  yöntem yöntem ve teknolojik gelişme  var. Kış dönemi uygulanabilecek  cilt yenileme yöntemlerini Doktorlarımız Gizem Geylani,Dilek Şire Eren ve Can Mustafa Eren ile konuştuk..

Cilde Aşı Desteği

Yeterli neme sahip olmayan ciltlerde,cilt yüzeyinde bozulmalar nem kaybı ve matlaşma meydana gelir.Ciltteki kuruma sonucu , kırışıklıklar ve çizgiler daha  da belirginleştiği için, nemlendirme genç ve güzel bir cilt için olmazsa olmaz. Cildin kurumasına mevsim değişiklikleri, soğuklar ve güneş başta olmak üzere birçok faktör yol açabiliyor. Yapılan araştırmalara göre kadınlar için kaliteli cildin ışıltılı, taze ve parlak olması gerekiyor ve elbette cilt kalitesi, estetiğin de ötesine geçiyor. Cilt kalitesi kim olduğumuzu, nasıl hissettiğimizi ve nasıl yaşadığımızı da gösteriyor. Cildi gençleştirme yöntemlerinden birisi de hyaluronik asit içeren aşılardır.En önemli özelliği hidrasyon, elastikiyet ve pürüzsüzlük için ayrı ayrı uygulamalara gerek kalmadan cilt kalitesini arttırmasını ve derinlemesine nemlilik kazandırmasıdır. Hyalüronik asidin intradermal cilt altına uygulanmasıyla ince çizgiler yok oluyor, akne lekeleri ve kırmızı lekelerin görünümü azalıyor, cilt nemleniyor, pürüzsüzlük ve elastikiyet kazanıyor. Günün sonunda size sadece ışıldamak kalıyor.

Focus Ultrason ile Yüz Germe

Sarkmış elastikiyetini kaybetmiş, yorgun ve üzgün görünen bir yüzü eskiden sadece cerrahi müdahaleyle toparlarken, şimdilerde bu tip müdahalelere gerek bırakmayan teknolojilerden faydalanıyoruz. Bunlardan biri de zamanın, yaşın ve yer çekiminin yarattığı tahribatı onaran Focus Ultrason.Bu yöntemde , gevşek deriyi toparlamak ve sıkılaştırmak için ultrason teknolojisinden faydalanıyor. Derinin 3-4,5 derinliğine kadar inen ses dalgasıyla kolajen ve elastin lifleri uyarılıp cilt yeniden yapılandılıyor.’’ İşlem sırasında derinin alt tabakalarında, ses dalgasıyla enerji noktaları yaratılıyor. Bu sayede cilt kendi onarım sürecini oluşturarak yeni kolajen üretimine ve sıkılaşmaya başlıyor. Tüm yüz için yapılan uygulama 30-45 dakikada tamamlanıyor. İşlemin hemen ardından kişi günlük aktivitelere geri dönebiliyor. Uygulamanın ardından toparlanmaya başlayan cildin bir ay içinde gözle görülür bir şekilde sıkılaşmaya başladığını ancak tam sonucun üç ay sonunda ortaya çıkar.

Microbotoks ile Yüz Yenileme

Klasik Botoks uygulamasına göre çok daha düşük dozda ,daha geniş bir alana etki edilir.Bu uygulama ile sadece kırışıklıkların yok edilmesi değil,gözeneklerin küçültülmesi ,yağ üretimi azaltılması, pürüzsüz bir cilt hedeflenir.

Yüz ve Boyun Gnçleştirmede  İçin Mezoterapi

Yüz ve boyun mezoterapisinde hücresel aktivitenin yenilenmesi ve stimülasyonu ile fibroblastların sentez kapasitelerinin artırılması, yeni kolajen, elastin ve hyaluronik asit üretimi ile derinin neminin neminin, parlaklığının ve sıkılığının artırılması hedeflenir. Başlıca kullanım alanları ,Donuk, cansız, yorgun görünümlü cilt, Hafif elastikiyet ve  parlaklık kaybı,Sigara içenler, çevre ve güneş hasarlı cilt, hafif akne ,yağlı, hiperseboreik cilt düzeltilmesidir.

DUAL LAZER ile Cilt Yenileme 

Dual Lazer teknolojisi aynı anda iki ayrı lazer ışığı üretebilen tek bir lazer ile yapılan özel bir yöntemdir.Deride yara ve kabuklanmalara neden olmaksızın en geniş yelpazede tedavi seçeneği sunuyor. Bu yeni nesil, gelişen son teknoloji estetik tedavilere de işaret ediyor. Derideki güneş lekeleri, hamilelik lekeleri, göz çevresi koyulukları, matlaşan deri, kılcal damar genişlemeleri, rozasea, kırmızı yüz sorunu, sıcak basması, damarsal benler, poikiloderma olarak adlandırılan güneş lekelerini tedavi etmeyi sağlıyor. Dual Laser teknolojisinde farklı parametrelerle aynı anda birden fazla soruna kolaylıkla müdahale etme şansı bulunuyor. Bu kadar geniş yelpazede tedavi sağlayabildiği için bu lazer teknolojisi Dual Lazer olarak adlandırılıyor.Dual Laser; yüz bölgesinin, yanı sıra boyun, göğüs, ense, eller, kollar, bacaklardaki sorunlar için de sıkça kullanılan lazer teknolojisidir.Uygulama sonrasında  yara oluşturmaması ve işlem sonrası günlük hayata hemen dönülebilmesi, diğer lazer sistemlerine göre en önemli avantajlarından sadece biri.

LEKE  Tedavileri için En Uygun Mevsim

Leke şikayeti nedeni ile kliniklere başvuran hastanın birçoğu defalarca farklı tedaviler denemiş, sonuç alamamış hastalardır. Hatta bu hastaların birçoğu tıbbi tedavilerin dışında birtakım aktarlarda, eczanelerde hazırlanan ne olduğunu bilmediğini ilaçlarda çare aramıştır . Her girişim çoğu zaman daha kötü bir leke olarak geri dönmekte ve artık lekeden kurtulamayacağını kişiler sadece onları kapatma yollarını aramaktadır. Oysa lekenin çözümü renkli makyaj malzemeleri ile kapatmak olmamalıdır.

Şimdiye kadar cilt lekeleri konusunda uygulanan tüm tedaviler lekeyi oluşturan melanin adı verilen boya hücrelerini patlatıp yok etmek üzerine planlanmış durumdaydı. Bu amaçla birçok lazer ve peeling sistemi kullanıldı ama leke tedavisinde istenilen etkin sonuçlar sağlanamadı.

Peki ama hangi lazer?

Son dönemde kullandığımız, diğer tüm sistemlerden farklı bir mekanizma ile çalışan Thulium lazerin en büyük farkı, melanin hücrelerini patlatarak yok etmek yerine, bu hücreleri bölgeden uzaklaştıracak makrofaj dediğimiz ‘melanosit’ leri hedeflemiş olmasıdır.
Thulium lazer fraksiyonel lazerler arasında ki en yüksek teknolojiye sahip bir lazerdir. 1927 Nanometre dalga boyuna sahiptir. Bunun avantajı ise lekenin oluştuğu katmana etki ettiği için tek seansta bile diğer leke tedavilerinde kullanılan yöntemlerle kıyaslandığında lekedeki açılma oranı çok daha yüksek ve çok daha belirgindir. Tabii ki bu tedavi süreci lekenin derinliğine bağlı olarak değişmektedir. Yüzeysel lekelerde %70-80 tedavi oranı çok daha yüksek olmakla birlikte derin lekelerde ise bu oran %50-60 sınırlarında seyretmektedir. Derin leke tedavilerinde çok nadir ikinci seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Thulium Laser , leke tedavisinde kullanılan fraksiyonel bir lazerdir. Tedavi tek seansta bile lekeler üzerinde %80-90 etkili olabilmektedir. Tedavi sonrası iyileşme süreci 3-5 gündür. Bu süre zarfında güneş koruyucu kullanıldığı takdirde kişi sosyal hayatına normal şekilde devam edebilir. Thulium Laser, leke tedavisi konusunda tedavi sürecini hızlandırıcı etki gösterir. Melazma ve güneş lekesi tedavisinde fayda sağlar. Melazma tedavisinde en yeni ve çok etkin bir lazer sistemidir.

Seans sonrasında sadece iki saat süren bir kızarıklık hissedilir. Hastalar uygulamadan bir gün sonra kapatıcı kremler kullanarak çok rahat bir şekilde sosyal hayatına devam ederken, bir hafta içerisinde tedavinin sonuçları görülmeye başlar. Tam etki ise 3 hafta içerisinde ortaya çıkar. Lekelerde gözle görülür açılma hissedilirken ciltte parlaklık, yenilenme ve ince kırışıklıklarda da azalma oluşur. Thulium lazer tek seansta cilt beyazlatma tedavisi yapar.

Özellikle derin ve koyu lekelerde, farklı bir dalga boyuyla çalışan Q-Switch lazer  lekenin giderilmesini ve buna sebep olan pigmentin aşırı üretiminin baskılanmasını sağlayan bir lazer türü. Saniyenin milyonda biri hızında atışlı yüksek enerjiyi lekeye ulaştırabiliyorken, diğer lazer türleri saniyenin sadece yarısı ya da onda biri hızında atış yapıyor. Yapılan atışla oluşan patlamanın etkisiyle, birbirine tutunmuş büyük leke pigmentleri binlerce küçük parçaya ayrılıyor. Bu şekilde iyice küçülen melanin pigmenleri vücut tarafından atılabilir hale geliyor. Hücreler tarafından eritilerek bölgeden uzaklaştırılıyor, sonuç olarak daha aydınlık ve berrak bir cilt oluşuyor. Bu dalga boyunda yapılan atışlar cilt altında melanin pigmentlerinin oluşmasını da baskılıyor. Uygulamanın düzenli tekrarlanması gerekiyor. 10 seansa kadar yapılan uygulama sonrasında lekelerde azalma ve yeni leke oluşumunun durduğu görülebiliyor.