Dalga boyu: Uygun lazer seçiminde en önemli etmendir.Seçilen dalga boyu hedeflenen kromofora maximum etki gösterirken, çevredeki diğer kromoforlara daha az etki etmelidir.Epilasyonda hedef kromorumuz kıl şaftı,dış kök kılıfında  ve matrixde bulunan melanindir.

Melanin 600-1100 nm aralığındaki dalga boyları tarafından emilir. Ancak kıl şaftı inferior segmenti deri yüzeyinin 2-6 mm derinliğe yerleştiği için  ideal dalga boyları 750-1100 nm aralığındadır.

Bu segmentte bulunan dalga boylarına göre isimlendirilen ve epilasyonda kullanılan lazer çeşitleri

Ruby Lazer  694 nm

Alexandrite lazer 755 nm

Diod Lazer 810 nm

Nd: YAG lazer 1064 nm

IPL (Yoğun Pulse Işık ) 500-1200 nm lazer epilasyonda kullanılmaktadır.

 

Lazer Epilasyonda Enerji Parametrelerinin Önemi

Atış esnasında gönderilen enerjinin yüzey alanına bölünmesi (j/cm2) enerjinin şiddetindir.Yüksek enerji kullanıldığında  kalıcı kıl kaybı daha fazla olmaktadır. Uygulamada beklentimiz perifolliküler ödem ve eritem oluşturmak kadar  ancak tolere edilen ve yan etki oluşturmayavak  kadar yüksek doz ile uygulama yapmaktır.

 

Lazer Epilasyonda Spot Çapının Önemi

Lazer ışık demetinin enine kesitidir.Küçük spot çaplarında fotonlar dermisde ulaştığında kollajen lifler tarafından daha çok dağıtılır.Geniş spotla çalışma hız anlamında kolaylık sağladığı gibi , küçük spotla çalışmaya göre %10 daha fazla kıl kaybı olur.

 

Lazer Epilasyonda Soğutma Sistemlerinin Önemi

Özellikle esmer ciltli hastalarda deri yüzeyinin soğutulması epidermal hasarı en aza indirir ve daha yüksek enerji ile çalışma olanağı sağlar.