Cilt lekeleri ilerleyen yaşa, güneşe korumasız maruz kalmaya, yanlış beslenmeye, kirli havaya, genetik etkiler gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Melanin pigmenti cilt rengini meydana getirmektedir. Cildin epidermis tabakasında yer alan melanosit hücreleri melanin’i bünyesinde bulunan amino asit tirosinden türetmektedir. Üretilen melatonin epidermis tabası boyunca eşit bir şekilde dağıtılarak cildin rengini düzenler. Ancak bazı şartlarda melanosit hücreleri bir araya toplanarak benleri, cilleri, yaşlılık lekelerini oluşturmaktadır. Dışarıdan ve içerden gelen etkiler nedeni ile melanosit hücreleri eşit bir şekilde yayılamaz ve cilt lekelerinin oluşumuna neden olur.

Cilt Lekeleri Nedenleri Nelerdir?

Cilt lekelerinin basit oluşum nedeni olsa da yarattığı etki çok büyüktür. Kişiler ciltte oluşan lekeler nedeniyle özgüven kaybı gibi çok ciddi sorunlara maruz kalabilmektedir. Cilt lekelerinin birçok nedeni bulunmakla birlikte oluşumuna neden olan etki pigment yoğunluğunun bozulmasıdır.Melanin adı verilen renk pigmentinin yoğunluğu değişkendir. Bu değişkenlik nedeni ile ciltte görünür lekeler oluşmakta ve cildin renk eşitliği bozulmaktadır. Kişilerin ciddi olarak etkilendiği cilt lekelerinin tedavisi ise kişiler ruh sağlığı açısından da çok büyük öneme sahiptir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisi için geliştirilmiş birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yüzden tekbir tedavi yönteminden bahsetmek doğru olmaz. Her cilt lekesinin farklı bir oluşum nedeni bulunmaktadır. Buna bağlı olarak uygulanacak tedavi yöntemi de değişiklik göstermektedir. Leke oluşum nedenlerinin başında şunlar yer almaktadır;

 • Akne,
 • Sivilce,
 • Güneş,
 • Yaşlılık ve
 • Yanlış cilt bakım ürün kullanımı.

Cilt lekelerinin kaynağına göre geliştirilen tedavi yöntemleri farklıdır. Bu nedenle bir lekede başarılı sonuç veren yöntem farklı bir lekede hiçbir etki göstermeyebilir. Bu yüzden leke nedenine göre tedavi belirlenmelidir.

Leke Tedavisi Uygulamaları Nelerdir?

Leke tedavisinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden kişinin cilt yapısına leke derinliği ve yoğunluğuna bağlı olarak bir ya da birkaçı kullanılabilmektedir. Leke tedavi uygulama yöntemlerini aşağıdaki başlıklarda toplamak mümkün olacaktır.

İlaçlar: Lekeler üzerinde azaltıcı etki gösteren Hidrokinon, azelaikasid,retinoidler,arbutin, anti-oksidanlar, kortizon, E vitamini ve C vitamini kullanılarak uygulanan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler doktor kontrolünde uygulanmalı ve doktorun belirlediği ilaçlar ile tedavi süreci devam ettirilmelidir.

Peeling:Peeling cildin en üst katmanından ölü deri katmanının çıkarılmasıdır. Kimyasal peeling ve fiziksel peeling gibi uygulamalar leke tedavisinde kullanılan ve etki gösteren yöntemlerdir.

Lazer Leke Tedavisi: Lazer ışınları kullanılarak yapılan ve melanin pigment dengesinin sağlanması için uyaran yöntemlerdir. Farklı dalga boyu ve enerjilerde uygulanan değişik lazer tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Bazıları şu şekildedir;

 • IPL(Yoğunlaştırılmış Işık Atımları),
 • LavieenThulium Lazer,
 • Q-Switch ND-Yag Lazer

Gelişen teknolojilerin son ürünlerinden biri olarak bilinen Q-Switch lazer yöntemi bu kapsamda geniş özelliklere sahip bir tedavi yöntemidir. Ciltteki lekeleri hedef alan ve lekelerin giderilmesinde başarılı etki gösteren bir yöntemdir. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan lekelere karşı etklidir. Başlıca kullanım alanları;

 • Her renk dövme sildirme (tatoo),
 • İyi huylu benlerin tedavisinde,
 • Yüzdeki yaşlılık ve güneş lekelerinde
 • El sırtında oluşan güneş lekelerinde,
 • Hormonal lekelerin tedavisinde,
 • Aknelere bağlı olarak ortaya çıkan lekelerin kalıcı olarak giderilmesinde
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak genişleyen gözeneklerin daraltılmasında (gözeneklerin tamamen kapatılması mümkün değildir aynı zamanda sağlıklı da değildir. Gözenekler cildin nefes almasını sağlamaktadır.)
 • Kırışıklıkların tedavisinde ve cilt elastikiyetinin geri kazandırılması için kullanılmaktadır.

Mezoterapi:Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan etken maddelerin deri altına lekelere enjekte edilmesi ile yapılan tedavi yöntemidir. Genellikle diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanarak tedavilerin etkisini arttırmakta kullanılmaktadır. Enjeksiyon ile yapıldığı için hafif ağrı hissedilebilmektedir. Bu nedenle anestezik krem kullanılarak yapılmaktadır.

Genel olarak 4-6 seans süren tedavi 15 gün aralıklarla yapılmaktadır. Diğer tedavilerle birlikte uygulanması durumunda seans sayısı ve seans arası süreler de değişiklik gösterebilmektedir. Uygulama sonrası 3-6 sonra tekrar uygulanabilmektedir. Siz de leke tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bize ulaşabilir ve kısa süre içerisinde randevu alarak leke tedavinize başlayabilirsiniz.